-
Hør lydopptaket av andre forsøk
Hillary Clinton ble i går tatt i ed som USA’s nye utenriksminister. Og president Obama måtte også sverge litt mer.VIDEO:
Snublet i ordene
Litt over klokken 18 norsk tid var det klart for det historiske øyeblikket.VIDEO:
Se kortesjen og menneskehavet
VIDEO:
Obama avslappet bare timer før innsettelsen
Den nye presidenten Barack Obama var i kirken og deretter på kaffebesøk hos George Bush bare timer før innsettelsen.VIDEO:
Strykekvartettens musikk under innsettelsen av Barack Obama var ikke helt som den virket. Fiolinist Itzahk Perlman til venstre og cellist Yo-Yo Ma til venstre.FOTO: AP
Strykemusikk under Obamas innsettelse var juks
Kulden gjorde det umulig for Izhak Perlman og Yo-Yo Ma å spille live.
AV: anders nordstoga
Publisert: Oppdatert:
1,8 millioner mennesker i Washington trodde de hørte en kvartett fremføre John Williams' nye stykke «Air and Simple Gifts» under Obamas innsettelse. Men det de hørte, var et opptak. Se video nedenfor. De verdenskjente musikerne Izhak Perlman, Anthony McGill, Yo-Yo Ma og Gabriela Montero spilte på instrumentene sine, men lyden ble ikke forsterket, skriver The Guardian. - De insisterte på å spille live inntil det ble klart at det ville være for kaldt, sier talskvinne Carole Florman for Kongressens arrangementskomitée. Ifølge cellisten Steven Isserlis er det to grunner til at kulde gjør det umulig å spille strykeinstrumenter på skikkelig vis. - De er rett og slett ikke bra for instrumentene. I den kulden, og med den tørre luften, kunne instrumentene lett ha sprukket, eller vært umulige å spille på i flere uker, sier Isserlis til den britiske avisen. Formodentlig brukte musikerne ikke sine aller dyreste instrumenter under innsettelsen. Selv har Isserlis en klausul i sine kontrakter om at han ikke spille utendørs med mindre luftfuktigheten er mellom 50 og 60 prosent. - Det er heller ikke mulig å spille med frosne fingre. Man må kunne bevege fingrene, forklarer Isserlis. Se urfremførelsen av Williams stykke her:Les også
Siste fra seksjon
-
Kaster nytt lys over Talibans ekteskap med al-Qaida
Det lå fornuft snarere enn kjærlighet bak ekteskapet mellom al-Qaida og Taliban i Afghanistan. Etter hvert følte kanskje Taliban forholdet mer som et tvangsekteskap, mener FFI-forsker.
28 mai 2012 09:27
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
To menn døde i bussulykke i Balsfjord
To menn er bekreftet omkommet i en bussulykke i Balsfjord i Troms mandag morgen. Syv eller åtte personer er skadet og fraktet til sykehus, ifølge politiet i Troms.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen
- Beryl whips northwest Florida and southern Georgia
- Relative: Man now suspected in Etan Patz death was reported to police decades ago
- Defectors describe horror, heartbreak in North Korea's labor camps
- Bay Area celebrates 75th birthday of iconic Golden Gate Bridge
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert


