• Disse kvinnelige universitetsstudentene fulgte nylig en parlamentsdebatt i Teheran. Nå lukkes en rekke studier for dem.

    FOTO: Vahid Salemi, AP

Studier er «uegnet for kvinner»

Kvinnelige studenter i Iran utestenges fra 77 universitetsfag. Avgjørelsen kom like før semesterstart.

36 av landets beste utdanningsinstitusjoner har stengt fag som kjemi og fysikk, regnskapsføring, bedrifts-økonomi og administrasjon, ulike typer ingeniørfag samt engelsk språk, for å nevne de viktigste.

Dette er fag som er «uegnet for kvinners natur», ifølge Abolfazl Hasani. Det er den uavhengige iranske nettavisen Rooz Online som siterer embetsmannen fra utdanningsdepartementet.

Det tradisjonelt mannsdominerende samfunnet har i flere år hatt en overvekt av kvinnelige studenter på universitetsnivå, også på tradisjonelt sett mannsdominerte fagområder.

Les også

Sterke reaksjoner mot abortreform i Spania

Myndighetene vil frata kvinner rett til fri abort.

Utdannelse har gitt kvinner mulighet til å kjempe for likeverd og respekt, og kvinnelige studenter har også vært aktive i politisk arbeid. Derfor er lukkingen av studier et klart tilbakeslag for iranske kvinner.

Ugifte og barnløse

Prestestyret i landet har vært bekymret over den høye andelen kvinnelige studenter. De påpeker at kvinner føder færre barn når de tar utdannelse og at flere forblir ugift.

Klage til FN

Nobelprisvinner Shirin Ebadi, som selv er jurist fra universitetet i Teheran, har klaget utestengningen inn for FN. I et brev til generalsekretær Ban Ki-moon skriver hun at det egentlige målet med diskrimineringen er å sende kvinner tilbake til hjemmet og sørge for at de ikke utkonkurrerer menn i akademia og næringsliv. Kvinnelige studenter utgjør i dag 65 prosent av studentene i Iran.

Diskrimineringen av kvinnelige studenter har tiltatt de siste årene, viser en undersøkelse gjengitt på Rooz Online denne måneden. Svar fra universitetsstudenter i Iran viste en økende segregering av kvinner og menn i klasserommene og en klar diskriminering av kvinner når det gjelder muligheten til å velge studieretning.

- Ikke behov for kvinner

Oljeindustriens egne universiteter har nå utestengt kvinner totalt. Begrunnelsen fra informasjonskontoret ved Petroleum University of Technology, som ligger i Abadan og Teheran, er at det ikke er behov for kvinnelig arbeidskraft nå. Det ble også vist til at kvinner hadde klaget over arbeidsforholdene i oljeindustrien og at mange ferdigutdannede kvinner endte opp med andre typer jobber.

Iranske sosiologer har ifølge britiske The Telegraph uttalt at kvinners akademiske suksess er et resultat av at konservative, religiøse familier i stadig større grad velger å la døtrene studere. Nedgangen i mannlige studenter forklares med at unge menn har et ønske om å skaffe seg en lukrativ jobb som gir raske penger, studielivet er ikke like attraktivt.

Les også:

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Brune, ubrukelige mennesker

Hege Storhaug forsøker å segregere befolkningen i to, en vestlig lønnsom og en ikke-vestlig ulønnsom.

Slik bodde romfolk på 50-tallet

På Tullinløkka kan du oppleve hvordan reisende rom levde før.

Tjenester