• Hanne Lore Kraft, SPDs delstatsminister i Nordrhein-Westfalen, knuste rivalene i CDU i delstatsvalget søndag. SPD fikk ifølge valgdagsmålinger 39 prosent av stemmene i Tysklands mest folkerike delstat.

    FOTO: REUTERS/NTB SCANPIX

Sviende nederlag for Angela Merkel

Tysklands statsminister Angela Merkel og hennes konservative parti CDU gikk på et sviende nederlag i delstatsvalget i Nordrhein-Westfalen søndag.

Valgdagsmålingen til kringkastingen ARD viser at CDU kun fikk 26 prosent av stemmene i valget, mens sosialdemokratene SPD vant med 39 prosent. Dermed har SPD stor nok oppslutning til å danne en flertallsregjering sammen med miljøpartiet De grønne, som fikk 12 prosent.

Nordrhein-Westfalen er Tysklands mest folkerike delstat med 18 millioner innbyggere, tilsvarende hele Nederlands befolkning. Den vesttyske industridelstaten har stor innflytelse i tysk politikk, og søndagens valg ble derfor fulgt med argusøyne over hele Tyskland.

CDU har kjempet hardt for å vinne makten i delstaten, men lyktes altså ikke.

Flertall

SPD og De grønne har ledet en skjør minoritetsregjering i Nordrhein-Westfalen de siste to årene, men med seieren søndag vil makten være sikret.

Den nye seieren for SPD vil trolig gi partiet et oppsving også på nasjonalt nivå.

Hannelore Kraft, SPDs toppkandidat i delstaten, har vunnet mange velgeres gunst med løfter om å gå sakte fram i arbeidet for å få ned Nordrhein-Westfalens offentlige gjeld på hele 180 milliarder euro, tilsvarende 1.365 milliarder kroner.

SPDs seier i delstatsvalget kan på grunn av Krafts valgløfter bli tolket som et dobbelt nederlag for Merkel - ikke bare avviser velgerne i delstaten hennes parti, de avviser også hennes sparepolitikk.

Avviser store ringvirkninger

Miljøvernminister Norbert Röttgen i Angela Merkels regjering stilte som toppkandidat for CDU i delstaten. I valgkampen har Röttgen selv framstilt delstatsvalget som en folkeavstemning om Merkels strenge krav til budsjettdisiplin.

Ifølge Merkel selv er det imidlertid ingen grunn til å overdrive de nasjonale ringvirkningene av valget i Nordrhein-Westfalen.

- Søndagens valg er et viktig valg for Nordrhein-Westfalen, verken mer eller mindre, uttalte hun før valget.

Men Nordrhein-Westfalen er som et Tyskland i miniatyr, og politiske endringer i denne delstaten er flere ganger tidligere blitt et frampek om endringer på nasjonalt nivå. Det skjedde for eksempel i 2005, da CDU kom til makten i delstaten med en sentrum-høyre-koalisjon bare fire måneder før Merkel gjorde det samme i Berlin. (©NTB)

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Britisk kvinne konfronterte angriperne i London

En britisk kvinne som konfronterte de to mennene som drepte en mann i London onsdag, er blitt den store helten i den blodige affæren.

- Du skjønner med en gang at de er ektefeller og ikke fedre

Amerikansk fotograf forteller om det prisvinnende barnebrud-bildet hun tok i Jemen.

Tjenester