Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • En av grunnene til at oberst Htaly Win rømte var at han ikke ville være med på angrep på landets buddhistmunker.

    FOTO: MANDALAY GAZETTE

Thailand vil ikke ha
burmesisk oberst

- De militære myndighetene i Thailand forsøker å hindre at den burmesiske obersten Htlay Win tar seg over grensen.

Les også: Oberst nektet å drepe munker

- De ønsker et godt forhold til junaten i Burma, men vi vil allikevel gjøre et forsøk i natt på komme oss ut av Burma, sier den tysk-norske journalisten Hans-Joachim Schilde til aftenposten.no.

Har fortsatt håp

Ifølge Schilde er det via norske mellommenn opprettet kontakt med politiske myndigheter i Thailand med sikte på å få obersten så raskt som mulig inn til Bangkok og så videre til Norge. Han har derfor håp om at det skal gå bra til slutt.

Obersten, hans 17 år gamle sønn samt Schilde og medlemmer av geriljahæren til Karenfolket har i flere dager ventet på en mulighet til å ta seg over til Thailand.

Obersten sitter inne med viktig informasjon om hva som er skjedd i Burma den siste tiden, sier Schilde. Han avviser påstander fra kritikere om at mannen som utgir seg for oberst i virkeligheten er en bløffmaker.


  • Les leder fra Aftenposten:

Avhørt

- Han er blitt grundig avhørt av Karenfolket og vi har hans id-kort. Alt tyder på at mannen er den han gir seg ut for, sier Schilde.

Etter at Aftenposten først brakte historien om obersten som hopper av fra Burma, har en lang rekke internasjonale medier skrevet om saken. Fortsatte er denne obersten den eneste man kjenner til som har hoppet av fra Burma.

Mer om Burma

Journalister forsvinner - Forbereder massiv streik i Burma - FN-utsending har møtt opposisjonsleder Generalenes luksus avslørt

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Svensk 15-åring anmeldt for «facerape»

En tenåring fra Norrköping er anmeldt for å ha oppdatert Facebook-statusen til en jevnaldrende gutt.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger