Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Papirene transportminister Ray LaHood nå sitter med, viser at Toyota ventet med å varsle om problemene.

    FOTO: SCANPIX

Toyota risikerer bot på 95 millioner kroner

Dokumenter viser at Toyota tiet om pedalproblemene i fire måneder.

Les mer:

Toyota Motor Corp. kan bli nødt til å betale mer enn 16 millioner dollar - den høyeste sivile straff ilagt noen bilprodusent - for å ha somlet med å fortelle om gasspedal-problemene i endel av bilene.

2,3 millioner biler



Selskapet har tilbakekalt flere enn 8 millioner biler på grunn av akselerasjonsproblemer i flere modeller og bremseproblemer i Prius'en.

Transportminister Ray LaHood i USA sier Toyota-dokumenter nå viser at selskapet visste om gasspedal-problemene sent i september 2009, men ikke iverksatte tilbakekallelsene før sent i januar 2010.

Gasspedal-problemene involverte 2,3 millioner biler.

Unnlot å beskytte kundene



- Vi har nå bevis for at Toyota ikke gjorde det loven påla dem. Verre er det at de i flere måneder tiet om en farlig feil og ikke tok affære for å beskytte flere millioner sjåfører og deres familier, sier LaHood til Associated Press.

Av denne grunn vil regjeringen kreve selskapet for over 16 millioner dollar.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Svensk 15-åring anmeldt for «facerape»

En tenåring fra Norrköping er anmeldt for å ha oppdatert Facebook-statusen til en jevnaldrende gutt.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger