-
Zimbabwes president Mugabe nekter å la seg presse fra nabolandene og Vesten.FOTO: AFP
Tsvangirai: - Mugabe har erklært krig
Fredagens valg i Zimbabwe blir gjennomført, selv om presidenten er den eneste kandidaten. Men opposisjonsleder Morgan Tsvangirai har ikke gitt opp av den grunn.
Publisert:
Oppdatert:
Opposisjonsleder Morgan Tsvangirai har søkt tilflukt i den nederlandske ambassaden i hovedstaden Harare, og stiller ikke til gjenvalget om presidentembetet som avholdes fredag. Men han har ikke gitt opp kampen mot president Robert Mugabe. - President Mugabe har erklært krig i Zimbabwe, ikke et valg, sier han til en australsk TV-stasjon i dag.
FN-fordømmelse
Volden i Zimbabwe og Mugabes voldsomme motvilje til å gi fra seg makten har ført til kraftige reaksjoner fra alle verdenshjørner. Sist ute var FNs sikkerhetsråd, som i går endelig klarte å bli enige om en enstemmig fordømmelse av volden. Men FN-landene klarte ikke å bli enige om en oppfordring til å utsette valget eller til å innsette Tsvangirai i en maktposisjon i landet. I dag møtes lederne i tre av de 14 landene som utgjør Southern African Development Community (SADC) for å bli enige om hvordan de skal håndtere krisen. Sør-Afrika er ikke et medlem av denne såkalte «troikaen» , men landets president Thabo Mbeki ble invitert til å delta -- en invitasjon han har avslått.Offensiv Mugabe
Sør-Afrikas stilltiende aksept av Mugabes herjinger i eget land har gitt 84-åringen den muligheten han trenger til å tviholde på makten han har hatt i nærmere tre tiår. Under en tale i går gjorde han det klinkende klart at han fortsatt er på offensiven. - Valget blir avholdt. Beslutningen er vår egen. Andre land kan si hva de vil, men dette er vårt valg. Vi er en suveren stat, og det er alt man kan si om den saken, formante Mugabe. - De kan rope så høyt de bare vil fra Washington, London eller andre steder. Det er vårt folk, og bare vårt folk, som bestemmer, fortsatte han. Han benyttet også anledningen til å gjøre narr av Tsvangirai for å ha søkt tilflukt hos nederlenderne, og anklaget opposisjonslederen for å være «redd for folket». - Han flyktet og søkte tilflukt på den nederlandske ambassaden. Tilflukt fra hva? Ingen ønsker å skade ham, sa Mugabe, som dermed unnlot å nevne at opposisjonslederen er arrestert og banket opp gjentatte ganger de siste månedene og at generalsekretæren i opposisjonspartiet MDC sitter fengslet og siktet for landsforræderi.- Preget av gammelt tankesett
Denne generalsekretæren, Tendai Biti, har i lang tid forsøkt å få Sør-Afrika til å oppgi sitt stille diplomati og erstatte det med en mer konfronterende holdning. Under et møte i den sørafrikanske byen Cape Town i mai forsøkte han å forklare hvorfor det er så vanskelig å holde demokratiske valg i Zimbabwe. - Mugabe har aldri ansett valg som noe annet enn et redskap for å bekrefte hans legitimitet som president, sa Biti under møtet, ifølge den danske avisen Politiken. Han hevdet at Mugabe aldri har kommet seg ut av tankesettet som preget ham da han drev motstandskamp på 1970-tallet, en kamp som ble kronet med seier i 1980. Biti minnet tilhørerne om hvordan Mugabe har benyttet seg av militære midler hver gang han har følt seg truet: Først på 1980-tallet, da over 10.000 mennesker ble drept av koreansktrente spesialstyrker for å slå ned på opposisjonspartiet Zapu. Deretter i 2005, da Mugabe sendte bulldosere for å ødelegge de midlertidige hjemmene til 2,4 millioner mennesker i slummene som var preget av stor støtte til opposisjonspartiet MDC.Sør-Afrika skjerper tonen
Og nå er militærvesenet involvert på nytt i et forsøk på å terrorisere Tsvangirais tilhengere og sikre Mugabes gjenvalg etter at den første valgrunden viste at opposisjonslederen fikk flere stemmer enn Mugabe -- men ikke mange nok til å innsette ham som ny president. Men Biti talte for halvdøve ører. President Mbeki høster voldsom kritikk for ikke å ha tatt et oppgjør med Mugabe. Det samme gjør Nelson Mandela, som av mange anses som den personen som kunne utøvd størst makt over Zimbabwes president. Likevel er det tegn på at ting kan være i endring i Sør-Afrika. Jacob Zuma, som leder landets største parti ANC og som trolig vil overta som president etter Thabo Mbeki, uttalte nylig at man må ha «politisk løsning først, og deretter et valg». Men Zuma innser trolig ikke at dette ikke lenger er snakk om et politisk valg men en krig -- en krig, skriver Politiken, som begynte med Mugabes frigjøringskamp for 36 år siden.Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

