Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To personer bruker båt for å ta seg fram i den flomrammede byen Moree 60 mil nord for Sydney. De australske delstatene Queensland og New South Wales er rammet av store oversvømmelser.

    FOTO: Reuters

Tusenvis evakueres fra flom i Australia

Tusenvis av mennesker er bedt om å evakuere flomrammede områder i delstater Queensland og New South Wales i Australia mens det kraftige regnværet fortsetter.

Store nedbørsmengder de siste dagene har gjort at mange elver har gått over sine bredder. En rekke lokalsamfunn er isolerte, og politiet ga søndag flere tusen mennesker beskjed om å forlate sine hjem.

- Det er veldig mye vann i vassdragene nå, det går mot nye rekordnivåer, sier Ian Stewart, politisjef i Queensland.

Evakueringen er enn så lenge frivillig, men mange har allerede fulgt oppfordringen. Ifølge Stewart er situasjonen nå så alvorlig at myndighetene vurderer tvangsevakuering.

I småbyen St. George i Queensland er tvangsevakuering allerede satt i gang etter at vannstanden i Bayonne-elva søndag hadde steget til nesten 15 meter over normalen. Byens 3.800 innbyggere fikk ordre om å forlate byen før den siste utfartsveien ble stengt av vannmassene.

Myndighetene har tatt i bruk helikoptre for å hjelpe folk som ikke klarer å ta seg ut av byen på egen hånd.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger