Tyrkia: – Israelsk angrep er statsterrorisme
Tyrkias statsminister kaller det israelske angrepet mot en nødhjelpskonvoi for et terrorangrep. Forholdet mellom Israel og Tyrkia kan ha blitt uopprettelig skadet.
Les også:
– Denne aksjonen, som står i skarp kontrast til folkeretten, er inhuman statsterrorisme. Ingen må tro at vi vil tie stille, stilt overfor dette, sa statsminister Recep Tayyip Erdogan mandag.
Minst ni personer, de fleste trolig tyrkere, ble drept da israelske soldater i morgentimene mandag bordet flere skip som var på vei til Gazastripen med nødhjelp til palestinerne.
– Følgene vil være av en målestokk som ikke vil være mulige å reparere på kort sikt. De tyrkisk-israelske båndene er på bristepunktet, skriver Sinan Ogan i tankesmia TURKSAM i en artikkel.
Alliert
Tyrkia har vært Israels viktigste allierte i regionen, men sier nå at aksjonen i internasjonalt farvann kan ha skadet de israelsk-tyrkiske forbindelsene på en måte som ikke lar seg reparere.
NATO-landet har kalt hjem sin ambassadør fra Israel og ba mandag både NATO og FNs sikkerhetsråd holde krisemøter om hendelsen.
Forholdet mellom Tyrkia og israelerne har fra før kjølnet som følge av Tyrkias kritikk av den israelske krigføringen på Gazastripen i fjor. Ankara har også knyttet sterkere bånd til Iran.
Advarsel
Noen tyrkiske analytikere ser derfor angrepet som en bevisst advarsel til statsminister Erdogan. Uansett kommer de to landenes samarbeid om handel, turisme og forsvar til å bli skadelidende.
– Israel har begynt å se Tyrkia som en trussel. Jeg ser ikke hvordan forholdet kan komme tilbake på sporet, sier analytikeren Sedat Ergin.
Flere tusen mennesker samlet seg mandag i Istanbul for å demonstrere mot Israel. Demonstrantene ropte taktfast på hevn.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

