-
Her spiller tidligere barnesoldater fotball på barnesoldatsenteret.FOTO: ENDRE VESTVIK
UD holder tilbake penger
Norsk barnesoldatsenter i østlige Kongo må kutte i aktiviteten på grunn av pengemangel.
AV: fred c. gjestad
Følg saken:
Samtidig som rekruttering og re-rekruttering av barnesoldater tar seg opp i østlige Kongo mener den norske organisasjonen CRN, som driver et barnesoldatsenter i området, at de må kjøre senteret på lavgir på grunn av pengemangel.
Siden 2005 har CRN hjulpet 3.500 barn tilbake til sine familier. Deres egen statistikk har vist at frem til i høst har svært få barn blitt re-rekruttert.
Demobiliseringen av barnesoldater har siden 2005 vært finansiert av norsk UD. I høst sluttet imidertid UD å finansiere demobiliseringen. Forklaringen var at en evaluering måtte gjennomføres først.
Det ble da forberedt hjemsending av barnesoldatene før de var ferdig med behandlingen på senteret, og senteret ble besluttet nedlagt. Samtidig som konflikten ble trappet opp i distriktet.
120 venter på plass
I dag har CRN 15 tidligere barnesoldater på senteret, som har plass til nesten 100 barn. Private givere sørger for at senteret kan holdes åpent, dog med en lavere bemanning og tilbud enn normalt.
-Vi kunne hjulpet mange flere dersom vi hadde hatt en full finansiering av senteret, sier Lars Rise, nestleder i CRN-styret.
Det står nå 120 tidligere barnesoldater og venter på plass, men CRN har ikke økonomi til å ta imot barna.
- Vi er frustrerte fordi saksbehandlingen tar så lang tid. Vi har kapasitet, ansatte og infrastruktur til å ta imot barnesoldater, men dersom vi ikke får midler nå til å fortsette, vil dette forvitre og våre medarbeidere finner seg nye jobber, sier CRNs leder Oddvar Espegren.
- Forsvarlig saksbehandling
CRN er ikke alene om å kritisere UD for sen saksbehandling. Riksrevisjonen har også kritisert departementet for lang saksbehandlingstid.
- UD vektlegger forsvarlig saksbehandling, og det tar lenger tid å behandle noen søknader enn andre, sier informasjonsrådgiver Wera Helstrøm i Utenriksdepartementet til Aftenposten.no.
Hun sier også at UD har ikke vært kjent med at prosjektet har vært i en kritisk fase. CRN har fått støtte til andre prosjekter, som har vært på topp av deres egen prioriteringsliste. Hun regner med at søknaden vil være ferdigbehandlet om kort tid.
-Siden vi har økt støtten til Kongo betydelig de siste ukene, ligger det jo i kortene at mange av de som søker støtte til gode og relevante prosjekter får det, sier Helstrøm, uten at hun vil forskuttere om CRN får videre støtte til demobilisering av barnesoldater.
Får utdannelse
CRN tar imot barn som kongolesiske myndigheter og geriljagrupper har frigitt. De kommer først til et transittsenter drevet av lokale myndigheter, før de tas imot ved barnesoldatsenteret til CRN i Beni i Nord-Kivu i østlige Kongo.
Der kan barna være fra tre til seks måneder, avhengig av hvor lang tid de trenger før de er klare til å vende tilbake til lokalsamfunnet. Før de vender tilbake til landsbyen, får barna yrkesopplæring. Jentene får ofte opplæring i å sy, og de får en symaskin. Guttene på sin side får fagopplæring, gjerne som mekaniker eller snekker. Og vel tilbake i lokalsamfunnet hjelper kirkene barna tilbake til et liv i samfunnet.
- Det er ofte vanskelig for barna å komme tilbake til samfunnet, de er ikke nødvendigvis ønsket tilbake med all den bagasjen de har med seg, sier Gro Randby, informasjonssjef i CRN.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg

