Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • USAs forsvarssjef Robert Gates innleder i dag en rundreise i Europa og Asia der han vil presse på for å få flere soldater til Afghanistan. På bildet er det amerikanske Task Force Raider med en bombehund i Helmand-provinsen.

    FOTO: BRENNAN LINSLEY/ AP

USA: Send flere soldater

Når USAs forsvarsminister, Robert Gates, møter sine NATO-kolleger i Slovakia torsdag kommer han til å kreve økt innsats i Afghanistan.

Torsdag og fredag er det uformelt forsvarsministermøte i NATO i Bratislava i Slovakia. Ifølge det amerikanske forsvarsdepartementet vil opptrapping av den NATO-ledede ISAF-styrken bli et helt sentralt tema på møtet. USA ønsker mer alliert hjelp. Dette er kontroversielt, fordi flere NATO-land og andre allierte har signalisert at de vil redusere innsatsen.

NATO og USAs øverstkommanderende i Afghanistan, general Stanley McChrystal, har signalisert at han trenger 40000 flere soldater. Det er uvisst om president Barack Obama vil gi ham det.

Samtlige av disse soldatene behøver ikke å komme fra USA, som nå er den største aktøren i Afghanistan med rundt 68000 soldater.

Det er NATO som leder ISAF-styrken som har ansvaret for sikkerheten i Afghanistan. Britene har nylig sagt at de vil øke med 500 soldater.

Styrke båndene.

I dag innleder den amerikanske forsvarsminister Robert Gates rundturen til Asia og Europa. Gates rundreise fremstilles av hans eget departement som en viktig måte å styrke båndene til de allierte og sørge for at støtten til operasjonen i Afghanistanoperasjonen er solid. Samtidig er den folkelige støtten for krigen synkende i USA og i resten av NATO.

USA har lenge presset på for at deres allierte i Asia skal gjøre mer i Afghanistan.

I Sør-Korea og Japan kommer han til å drøfte innsatsen i Afghanistan. Blant annet Japans planer om å trekke tilbake et supplyskip og en destroyer fra Det indiske hav. Dette japanske bidraget har vært viktig for å forsyne britiske og amerikanske fly.

Ifølge meldinger fra Pentagon kommer Gates til å presse på for mer støtte på hvert eneste stopp han gjør på sin rundreise.

Signalene er at det ikke bare er militær støtte, såkalt støvler på bakken, som den amerikanske forsvarsministeren er ute etter. Like kjærkomment er også økonomisk støtte eller hjelp innenfor den sivile sektoren.

Underdirektør Ann Kristin Salbuvik i Forsvarsdepartementet sier at det ikke har mottatt noen formell henvendelse fra USA. Men at spørsmålet kan bli drøftet på NATOs uformelle forsvarsministermøte.

Valgkrisen.

Afghanistans politiske krise skaper problemer for det internasjonale engasjementet i landet. Omfanget av valgfusk kan gi nyvalg.

NATOs generalsekretær, Anders Fogh Rasmussen, ba i går NATO-landene om å følge de militære rådene og trappe opp engasjementet i Afghanistan. Men han sa også at NATO ikke vil sende flere soldater før valget er avklart. Det må finnes en stabil regjering å samarbeide med.

Dette er de samme signalene som i helgen kom fra president Barack Obamas stabssjef, Rahm Emanuel.

Dette legger et økt press på Afghanistans president Hamid Karzai. Det lå i går an til at flere hundre tusen av stemmene til Karzai måtte forkastes på grunn av fusk, at det gikk mot en 2. valgomgang.

FNs spesialutsending i Afghanistan, Kai Eide sier til Aftenposten at det haster å få gjennomført en eventuell 2. valgomgang, fordi vinteren vil gjøre det vanskelig å få gjennomført valget. Han sier derfor at det haster for valgkommisjonen å få alle tall på plass, slik at man kan avgjøre hva som skal skje videre.

–Det burde ikke ta lang tid å få avgjort dette, sier Eide.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger