Uighurer i Norge: - Vi tåler ikke mer
Leder av den norske Uigurkomiteen, Abdusemed Abla, frykter at uroen i millionbyen Urumqi kan spre seg.
AV: kristjan molstad
Siste:
- Antallet døde i mandagens opptøyer er justert opp til 156.
- Situasjonen er veldig alvorlig. Folk tåler ikke mer av denne urettferdigheten og diskrimineringen. Vi er mette av undertrykkelse. Vi vet at vi kan bli arrestert eller drept hvis vi viser vår misnøye, men vi tåler ikke mer, sier Abla til Aftenposten.
Abla følger situasjonen i Xinjiang-provinsen nøye, og fikk direkte rapporter fra demonstrasjonen i Urumqi, der minst 140 mennesker mistet livet.
FOTO: Holm, Morten
Bakgrunnen for demonstrasjonene var bråk ved en fabrikk sør i landet 26. juni, der det kom til slåsskamper mellom han-kinesere og uighurer. To mennesker skal ha blitt drept i disse opptøyene. Men forholdet mellom uighurer og han-kinesere har vært svært spent i flere tiår.
- Det har vært veldig spent lenge - særlig de siste årene. Jeg er sikker på at vi vil se enda flere blodige hendelser i tiden fremover hvis Kina fortsetter denne linjen, sier Abdusemed Abla.
- Styrket etter Tibet-opprør
Konflikten er den verste på 60 år, ifølge Kina-ekspert Harald Bøckman.
- Selv om konflikten har pågått i lang tid, er det blitt høyere temperatur i motsetningene, sier Harald Bøckman, forsker ved Senter for miljø og utvikling ved Universitetet i Oslo.
Bøckman tror at håndteringen av søndagens opptøyer kommer til å radikalisere motstanden ytterligere, selv om nye demonstrasjoner sannsynligvis vil slås hardt ned på.
Artikkelen fortsetter under bildet.
FOTO: STRINGER/CHINA
- Jeg regner med at det kan komme noen desperate nålestikk fra uigurer. Men Beijing har ingen problemer med å kontrollere situasjonen her. De har styrket undertrykkelsesapparatet sitt etter problemene i Lhasa, sier han og sikter til opptøyene i Tibets hovedstad i fjor.
I likhet med tibetanerne er det mange uigurer som drømmer om en egen stat. Andre ønsker større autonomi innenfor Kina.
- Men i motsetning til tibetanerne har ikke uigurene hatt noe eksilmiljø å snakke om i Vesten før forholdsvis nylig. De har heller ikke hatt noen profilert foregangsfigur som Dalai Lama. Denne mangelen på internasjonal oppmerksomhet gjør ikke saken deres noe lettere – og kineserne kommer aldri til å tillate at uigurene danner sin egen stat, sier han.
Mister innflytelse
Ifølge Bøckman er det en kombinasjon av kinesisk innvandring og undertrykkelse som har økt spenningene i den vestkinesiske provinsen.
Xinjiangs naturressurser, strategiske plassering og økonomiske vekst har lokket millioner av jobbsøkende kinesere til den avsidesliggende provinsen fra andre deler av landet.
Uigurene mister dermed stadig mer innflytelse over området de anser som sitt eget.
- Kinesiske myndigheter har ingen minoritetspolitikk. De tenker ikke på å prøve å forbedre forholdene for urbefolkningen i denne regionen, sier Abdusemed Abla.
Artikkelen fortsetter under bildet.
FOTO: PETER PARKS
- Skjøt mot steinkastere
Ifølge nyhetsbyrået AP skal flere hundre uighurer ha demonstrert utenfor en moské i Kashgar, regionens nest største by, mandag ettermiddag. Det skal ikke ha kommet til voldelige sammenstøt.
Abla snakket selv med en av demonstrantene på mobiltelefon da politiet slo til i Urumqi i går.- Jeg var i kontakt med en venn som deltok i den første demonstrasjonen. Han fortalte at rundt 3000 mennesker var samlet for å protestere mot den dårlige behandlingen av uighurer, sier Abla til Aftenposten.
- Det begynte som en fredelig demonstrasjon, det var ingen opptøyer eller vold. Men etter en halvtime, mens jeg snakket med min venn, kom flere hundre politifolk med hunder, vannkanoner og tåregass, sier Abla.
Politiet skal ha omringet demonstrantene og deretter gått løs på dem.
- Det stemmer at noen demonstranter så begynte å kaste stein og søppel. Så skjøt politiet mot dem, sier Ablas.
Da nyheten om sammenstøtet ble kjent, kom det til flere demonstrasjoner i uighurske områder i byen. Underveis mistet Ablas telefonkontakten med sine bekjente.
- Jeg fikk ikke kontakt med noen av mine venner på flere timer, forteller han. Også Internett-kontakten har vært vanskelig, men Abla har fått meldinger om at tusenvis av politimenn sperrer av de uighurske nabolagene i Urumqi.
Vet ikke hvem som sto bak
Rundt 20% av byens 2,6 millioner innbyggere er uighurer - resten er han-kinesere.De muslimske uighurene i Xinjang-provinsen er av tyrkisk avstamning, og har et eget språk som er beslektet med tyrkisk. Kinesiske myndigheter har beskyldt eksil-uighurer for å stå bak opptøyene, men Abdusemed Abla sier han ikke vet hvem som arrangerte demonstrasjonen.
- Det er vanskelig å si hvem som organiserte denne demonstrasjonen. I Kina er det umulig å arrangere demonstrasjoner på vanlig måte. Den beste kanalen er ofte Internett, og denne demonstrasjonen ble annonsert på nettet for noen dager siden, sier han.
Han forteller at det var planlagt flere demonstrasjoner i andre byer i provinsen denne uken, men at kinesisk politi har tatt grep for å få stoppet disse. Abla tror likevel at uroen kan spre seg blant millioner av uighurer i regionen.
- Menneskets tålmodighet er begrenset. Vi er blitt undertrykt i mange, mange år, og har ofte prøvd å kreve rettferdighet. Hver gang har kinesiske myndigheter slått tilbake med jernhånd. Hundrevis er blitt drept, og tusener arrestert, sier Abla.
Artikkelen fortsetter under bildet.
FOTO: AFP
Uighurenes hjemland ble første gang invadert av han-kinesere for over 2000 år siden. I 1944 løsrev uighurene seg, og opprettet republikken Øst-Turkestan. Men bare fem år senere, i 1949, innlemmet kommunistene regionen i folkerepublikken, og opprettet Xinjiang-provinsen.
Masseinnvandring av han-kinesere har gjort uighurene og andre til en minoritet i regionen. Det finnes radikale islamske grupper som kjemper for en ny, egen stat, og noen av disse står på internasjonale lister over terroristorganisasjoner.
Les også
Siste fra seksjon
-
Massedemonstrasjon mot Georgias president
Titusenvis av mennesker deltok søndag i en demonstrasjon mot Georgias president Mikhail Saakasjvili i hovedstaden Tbilisi.
27 mai 2012 23:25
Relaterte bilder
Et bilde spredd via Internett viser kinesisk politi soom sperrer av torg og hovedgater i Urumqi etter søndagens sammenstøt. FOTO: REUTERS
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- Cheryl Cole: 'I've dined with Prince Charles, but I've also sat in a crack den'
- Eurovision Song Contest 2012 final from Baku – as it happened
- Norway v England – as it happened | Jacob Steinberg
- Beryl close to hurricane strength as it nears Georgia, Florida
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- Security concerns prompt Lady Gaga to cancel Indonesia concert
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- Widow of 9/11 pilot dies in Colorado


