Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Tsjekkias tidligere president og revolusjonshelt, Václav Havel døde søndag.

    FOTO: FOTO: SCANPIX

Frihetshelten Václav Havel er død

Tidligere president i Tsjekkia og leder for den såkalte fløyelsrevolusjonen, Václav Havel, døde søndag.

Han ble 75 år gammel, og døde søndag morgen på sitt landsted i den nordlige delen av landet, melder nyhetsbyrået AP.

Havel var en tsjekkisk politiker, dramatiker og dissident.

På 1970-tallet ble han kjent gjennom menneskerettighetsinitiativet Charter 77. Han har tilbrakt flere år i fengsel.

Havel var én av lederne for den ikke-voldelige fløyelsrevolusjonen, som gjorde slutt på fire tiår med kommunistisk styre i Øst-Europa. Flere ganger var han nominert til Nobels fredspris. 

Mellom 1990 og 2003 var han president - først i Tsjekkoslovakia og fra 1993 i Tsjekkia.

Havel har vært syk de siste årene. I 1996 fikk han kreft og fjernet en lunge. Etter den tid har Havel lidd av pusteproblemer.

Kritisk til det russiske valget

Lenge etter han gikk av som president, ble Havel tildelt utmerkelser og ble tatt imot av flere statsledere.

Sist uke var Tibets åndelige leder Dalai Lama på besøk hos Havel. Han beskrev da den tsjekkiske revolusjonshelten som «svært svak».

Havel var imidlertid politisk aktiv helt til det siste. Etter de russiske parlamentsvalget tidligere denne måneden, gikk han ut med krass kritikk av makthaverne i Moskva.

I et innlegg i den regimekritiske avisen Novaya Gazeta, skrev han:

- Man kan ikke snakke om demokrati så lenge lederne fornærmer folkets verdighet, kontrollerer domstolene og massemediene og manipulerer valgresultatet, skrev Havel.

 

 

 

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger