Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Knut Arild Hareide (KrF) mener finansminister Kristin Halvorsen (SV) «trenerer» evalueringen av Oljefondets investeringer i konfliktområder. - Helt feil, sier Finansdepartementet.

    FOTO: Bjørn Sigurdsøn / SCANPIX

Vil ha Halvorsen på banen

Knut Arild Hareide (KrF) synes Kristin Halvorsen tar for lett på etikken i Oljefondets investeringer.

Den tidligere miljøvernministeren, nå nyslått stortingsrepresentant, synes finansministeren er «passiv» i oppfølgingen av Oljefondets etiske retningslinjer, spesielt når det gjelder investeringer i konfliktområder. - Her må finansministeren komme på banen. Hun må vise det samme engasjementet for investeringer i land som Kongo og Vest-Sahara som hun viser for investeringer i Israel, sier Hareide. Oljefondet, offisielt kjent som Statens pensjonsfond utland, trakk seg tidligere i år ut av det israelske selskapet Elbit, som produserer overvåkingssystemer som brukes på den israelske barrieren på Vestbredden.

- Halvorsen trenerer

KrFs Hans Olav Syversen stilte i januar et skriftlig spørsmål til finansministeren om investeringer i konfliktområder. «Her er Hareide ute med en sjeldent stor bom. Enten har han ikke fulgt med i timen, eller så er han bare ute etter å kritisere.» Statssekretær Roger Schjerva Halvorsen svarte da at «selskapers virksomhet i områder med krig og konflikt reiser spesielle utfordringer når det gjelder etiske spørsmål». Hun lovet også å følge opp fondets investeringer i konfliktområder etter at Stortinget hadde behandlet evalueringen av de etiske retningslinjene for Oljefondet. Det har hun, ifølge Hareide, ikke gjort. - Vi mener hun trenerer dette viktige arbeidet, sier han til Aftenposten.no.

- Hareide tar feil

Finansminister Kristin Halvorsen var tirsdag ikke tilgjengelig for kommentar. Men hennes partifelle i SV og statssekretær i Finansdepartementet, Roger Schjerva, sier til Aftenposten.no at Hareide tar grundig feil når han sier at departementet ikke har fulgt opp saken. Artikkelen fortsetter under bildet.

FOTO: Daniel Ochoa de Olza

- Her er Hareide ute med en sjeldent stor bom. Enten har han ikke fulgt med i timen, eller så er han bare ute etter å kritisere, sier Schjerva. Og legger til: - Klubba i Stortinget hadde såvidt falt før vi var i gang. Vi jobber nå med FNs Global Compact med å gi en veiledning for ansvarlige investeringer i krig og konfliktområder. Vi startet i juni, og håper å være ferdig innen juni til neste år. Det er helt nytt at Finansdepartementet deltar i denne typen FN-prosjekter. VI er stolte over å være en del av det. Dette vil skape retningslinjer for andre fond rundt om i verden.

Flere problematiske investeringer

Aftenposten har de siste ukene satt et søkelys på investeringene i Oljefondet. I forrige uke skrev vi om gullselskapet Goldcorp , der Oljefondet eier aksjer til en verdi av 815 millioner kroner. Selskapet beskyldes for å forgifte mayaindianerne som bor i nærheten av en gullgruve i Guatemala. Mandag beskrev vi hvordan Oljefondet har aksjer til en verdi av 3,15 milliarder kroner i syv selskaper som henter ut fosfat fra det okkuperte Vest-Sahara . Norge fraråder investeringer i dette området, men Oljefondet har blitt 700 millioner kroner rikere på disse syv selskapene bare siden nyttår. Knut Arild Hareide mener at Oljefondet øyeblikkelig bør trekke seg ut av selskapene som henter ut fosfat i Vest-Sahara. Han får støtte fra blant andre Flyktninghjelpen. - Vi kan ikke tillate oss å tjene penger på slik handel. Dette er en dårlig sak for fredsnasjonen Norge. Vi forventer selvsagt at Oljefondet trekker seg ut av disse selskapene, sier organisasjonens generalsekretær, Elisabeth Rasmusson.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger