Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Frederic Hauge reiser fra New York til Louisiana for å se hvordan myndighetene og miljøvernere håndterer oljeutslippet.

    FOTO: SCANPIX

Vil lære om oljesølet

NEW ORLEANS (Aftenposten.no): Bellona-leder Frederic Hauge kommer til New Orleans i dag. Han vil lære om oljekatastrofen og bruke den mot oljeleting i nord.

Fanger skal redde fugler

Bellona-leder Frederic Hauge kommer lørdag til New Orleans. Sammen med amerikanske miljøorganisasjoner vil han se og lære av og om utslippet og ikke minst oppryddingsinnsatsen.

Ifølge Bellona–lederen er det fare for at noe lignende i Norge, selv om oljeindustrien argumenterer med at norske rigger er bedre sikret enn de i Mexicogolfen.

Hauge føler seg ikke beroliget av dette.

– Det er kremen av leverandørindustri og oljegiganten BP som står bak riggen i Mexicogolfen, minner Hauge om.

Det er de samme leverandører og operatører som er aktive på norsk sokkel.

– Sikkerhetsregelverket er ikke så ulikt, slår han fast.

Han legger ikke skjul på at formålet med turen er å samle argumenter mot oljeleting til havs generelt og i de følsomme områdene i nordområdene spesielt.

– Dersom denne lekkasjen fortsetter noen tid, vil det være et kjempeproblem for troverdigheten til den samlede oljeindustrien, understreker Hauge som mener at det finnes tilfeller der en på norsk sokkel ikke har vært langt unna lignende katastrofer. Snorre-ulykken for noen år siden, nevner han som et konkret eksempel.

Han mener at utsatte prosjekter offshore vil kunne bli politisk umulige.

Hauge sier han vil studere den amerikanske oljeberedskapen og sammenligne den med Norges beredskap. Ikke minst er det kjent at Norge mangler nok lenser forhåndslagret for å samle opp olje langs kysten.

Frederic Hauge har den siste uken vært i New York hvor han har deltatt i diskusjoner om miljøpolitikk i forbindelse med seminarer som den internasjonale PEN-klubben har arrangert.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger