Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Ja til homo-ekteskap i Spania

Homofile par i Spania kan begynne å legge bryllupsplaner, etter at det spanske underhuset torsdag stemte for regjeringens forslag om å gi homofile lov til å gifte seg.

Det er ventet at lovforslaget også vil bli godkjent i overhuset, og dermed kan giftermålene mellom par av samme kjønn begynne om bare noen måneder. Loven gir alle ektepar, uansett om de er heterofile eller homofile, samme rettigheter.

- Det er ikke rettferdig at noen blir annenrangs borgere på grunn av kjærlighet, sa sosialisten Carmen Monton.

Ikke uventet er den katolske kirken ikke fornøyd med vedtaket, og kaller loven «radikalt uriktig og skadelig for fellesskapets beste».

I Europa er det bare Belgia og Nederland som tillater ekteskap mellom mennesker av samme kjønn, men i mange land kan homofile inngå samboerskap uten at dette gir dem de samme rettigheter som et ekteskap.

Les også

Siste fra seksjon

  • Pompeii fra 1. verdenskrig

    Den 18. mars 1918 sendte den franske hæren en bombe mot en tysk bunker i Alsace. Bunkeren kollapset og begravde tilsammen 34 tyske soldater. Nylig ble stedet åpnet av arkeologer. Å komme ned i bunkeren var som å flytte seg 100 år tilbake i tiden.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger