Mest delt
Frp frir til innvandrere
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Døde menns teorier
Annan oppgitt etter FN-flopp
Det tannløse sluttdokumentet som FN til slutt ble enige om, frustrerer både diplomater og organisasjoner.
AV:
aftenpostens
korrespondent
Publisert:
Oppdatert:
Målene var høye, og FN-diplomater har i mer enn ett år sittet i endeløse forhandlinger for å slipe til formuleringer som både tok vare på ambisjonene, men samtidig også var akseptable for alle.Resultatet ble alt annet enn ambisiøst.- Dette er ikke en tekst som på noen måte bringer oss videre, sier Gunhild Ørstavik i Forum for utvikling og miljø, en paraplyorganisasjon for norske utviklings- og miljøorganisasjoner. Ørstavik er i New York som observatør under FN-toppmøtet.Tidlige advarsler om at teksten kunne bli kuttet fri for store planer, gjorde at hun på forhånd hadde innstilt seg på et tynt sluttdokument.- Men dette setter spørsmålstegn ved FNs potensial, sier Ørstavik.
- Bør skamme seg.
Generalsekretær Kofi Annan har vært uvanlig udiplomatisk ved å kalle deler av dokumentet "utilgivelig", mens avisen The New York Times på lederplass skriver at hver eneste en av de tilreisende statslederne burde skamme seg over resultatet.I utgangspunktet var kampen mot fattigdom et overordnet mål for dette FN-toppmøtet. Men når vi analyserer resultatet, er ikke dette noe slagkraftig våpen for å hjelpe de mange millionene av mennesker som daglig sulter. Tvert imot. Målet var å få alle industrialiserte land til å forplikte seg til å bruke 0,7 prosent av bruttonasjonalinntekt på bistand, og dette tallet er da også fortsatt med i sluttdokumentet. Men det er ikke noen forpliktelse for noen, det er fortsatt bare et mål, noe som gjør at landene er fri til å gjøre hva de vil.- Det viktigste er at dette ikke rokker ved tidligere oppnådde mål, sier en FN-diplomat til Aftenposten.- Men hvis det er resultatet, kan det neppe kalles fremgang?- Nei, det kan du si.Hva er terror?
Og den ytterst lite synlige fremgangen i bekjempelse av fattigdom, føyer seg bare inn på listen blant andre problemområder som verdenssamfunnet etter dette toppmøtet ikke har en god måte å bekjempe på. Da USAs president George W. Bush talte til Hovedforsamlingen, var ikke uventet kamp mot terrorisme et viktig tema. Men diplomatene er veldig langt fra enige om hvordan terrorisme skal defineres. Det var en målsetning at verdenssamfunnet skulle enes om en definisjon på dette toppmøtet, men det skjedde ikke, så når Bush ber om en samlet kamp mot terror, finnes det en rekke ulike tolkninger av et slikt utsagn i salen.Det kanskje største reformforslaget, om å endre sammensetningen av Sikkerhetsrådet, totalhavarerte allerede flere uker før de 170 stats- og regjeringssjefene reiste til New York, og Norges initiativ rundt ikke-spredning av atomvåpen og nedrustning ble så kontroversielt at absolutt alt om dette ble fjernet fra sluttdokumentet.For selv om også atommaktene i utgangspunktet støtter dette forslaget, insisterer de på at det bare skal gjelde andre, ikke dem selv.Les også
Siste fra seksjon
-
Israelske diplomater angrepet
En diplomat fra Israel er skadet etter at en bombe eksploderte i bilen hans i New Dehli mandag. Samtidig ble et tilsvarende angrep i Georgias hovedstad Tbilisi avverget da politiet fant bomben før den detonerte.
13 februar 2012 13:39
Relaterte bilder
Kofi Annan, som her skåler med blant andre USAs president George W. Bush, er svært skuffet over mangel på resultater av FN-toppmøtet. FOTO: L. DOWNING/REUTERS/SCANPIX
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Magnitude 5.8 earthquake strikes Costa Rica
- Russia says it's open to an agreement on Syria; Homs under attack again
- Adele dominates Grammys as tributes to Whitney Houston flow
- President Obama will present his 2013 budget plan Monday
- More questions than answers surround sudden death of Whitney Houston

Kommentarer