Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Politimenn kan bli tiltalt

Etter t-banedrapet på brasilianske Jean Charles de Menezes i London.

Jean Charles de Menezes (27) ble skutt og drept av politiet da han gikk på en t-bane i London dagen etter det mislykkede terrorangrepet i fjor sommer. To uker tidligere ble mer enn femti mennesker drept da fire selvmordsbombere sprengte seg selv og medpassasjerene i luften på t-banen. De Menezes befant seg på feil sted til feil tid: Politiet hevder at de trodde han var en terrorist og at han derfor ble drept. Den 27 år gamle elektrikeren ble skutt åtte ganger - syv av dem var skudd mot hodet.

Rapport ferdig

I ettertid har det vist seg at brasilianeren ikke flyktet fra politiet, men gikk om bord på t-banen på vanlig måte. Han hadde heller ikke mistenkelig tykke klær som kunne skjule en bombe, slik som politiet først meldte. Han ble dessuten først tilsynelatende pågrepet av en politimann før han ble skutt inne på t-banen. Saken vakte voldsom oppsikt og utviklet seg til en pinlig episode for britisk politi. Til nå har det ikke kommet straffereaksjoner mot dem som deltok under tabbejakten som kostet den unge mannen livet. Men i dag melder Sky News at alle politibetjentene som deltok i den fatale jakten og skytingen, kan bli siktet. En rapport fra utvalget som har gjennomgått episoden, er nå sendt til påtalemyndigheten. I rapporten foreslås det at alle de involverte skal siktes i saken, ifølge kildene til Sky News. Familien til den drepte sier at de ikke har hørt noe fra britisk politi og ikke vet hva som skjer i saken. De får heller ikke noen kopi av rapporten som nå er ferdig. - Vi synes det er uakseptabelt at ofrene skal være de siste som får vite noe, sier Patricia di Silva Armani, som er kusinen til den drepte 27-åringen. Familien sier at de ønsker at prosessen skal foregå åpent og at de ikke vil la etterforskningen dekkes til av britisk politi. Nå skal påtalemyndigheten se på rapporten og avgjøre om det tas ut siktelser.

Les også

Siste fra seksjon

  • Pompeii fra 1. verdenskrig

    Den 18. mars 1918 sendte den franske hæren en bombe mot en tysk bunker i Alsace. Bunkeren kollapset og begravde tilsammen 34 tyske soldater. Nylig ble stedet åpnet av arkeologer. Å komme ned i bunkeren var som å flytte seg 100 år tilbake i tiden.

Relaterte bilder

Jean Charles de Menezes ble mistenkt for å være terrorist av britisk politi. Han ble skutt og drept på t-banen, og politiet hevdet at han hadde oppført seg mistenkelig og prøvd å flykte. FOTO: Jean Charles de Menezes

Matzinhos da Silva og Maria Menezes er foreldrene til den drepte. Giovani (til høyre) er broren. Bildet er fra begravelsen. FOTO: AP Photo/Silvia Izquierdo

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger