Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Energispørsmål splitter G8-toppmøtet

G8-landene er splittet i synet på klimapolitikken og atomkraftens rolle.

Håpet om at de åtte største industrilandene skulle enes om et klart svar på hvor en i fremtiden skal sikre verden forsyning av energi, brast under toppmøtet her i St. Petersburg. Selv om en i verden med stadig økende aksept for atomkraft er de åtte delt i dette spørsmålet, Italia og Tyskland er imot, mens Russland, USA og Frankrike er svært for.- Vi erkjenner at G8-landene har ulike måter å oppnå sikker energiforsyning på, og ulike mål i klimapolitikken, heter det i kommunikeet fra møtet. I kommunikeet noterer de åtte seg USA og Russlands initiativ om å opprette sentre for anriking av uran som skal kontrolleres av Det internasjonale atomenergibyrå (IAEA). På denne måten kan land få adgang til å bruke atomteknologi sivilt, uten at det øker faren for spredning av atomvåpen. På det forrige toppmøte mellom G8-landene var ikke atomkraft tema, mens det nå har vært diskutert uten å skape de store bølger.Og på direkte spørsmål fra Aftenposten om en ikke ser en endring i G8-landenes holdning til atomkraft fra forrige toppmøte, sa EU-kommisjonens president José Manuel Barroso at høye energipriser og klimaendringene har ført til at holdningene til atomkraft generelt er i forandring.- Men jeg har ikke hørt at noen konkret har endret holdning til den her i dag, sa han.Forholdet til atomkraft er fortsatt et meget følsomt tema, særlig i EU, som har overlatt til hvert enkelt medlemsland å avgjøre om det vil ha atomkraft. Det samme gjør G8-landene. Italia har avviklet atomkraften, Tyskland har vedtatt å gjøre det innen 2020.

Åpne markeder.

Før G8-møtet var det et sterkt ønske om å få Russland til å ratifisere det såkalte energicharteret, som inneholder internasjonale bindende regler, og gir sikkerhet for internasjonale investorer i energisektoren. Men Russland har ikke kommet med noe slikt løfte, som særlig EU har ivret for. Derimot inneholder kommunikeet formuleringer om at G8-landene støtter prinsippene i charteret og vil gjøre sitt til å forbedre det internasjonale samarbeidet om energi.Barroso sa i går at dette er et steg i riktig retning, selv om russiske diplomater i går understreket at dette ikke betyr at Russland ratifiserer charteret.Heller ikke når det gjelder energisparing, har G8-landene tatt særlige steg fremover. Flere utpekte USA som en seierherre, fordi det ikke er enighet om kutt i bruken av olje i transportsektoren.Noe slikt som to tredjedeler av verdens olje brukes til transport, og USA er den store slukeren. I kommunikeet om energipolitikk heter det at en skal ha spesiell oppmerksomhet rettet mot å redusere forbruket i transportsektoren.USA bruker 21 millioner fat olje hver dag. Det er omtrent en fjerdedel av verdens oljeproduksjon, og av dette forbrenner den amerikanske bilparken alene 40 prosent. Miljøorganisasjoner som har fulgt G8-møtet sier at dette er et typisk utvannet kompromiss som ikke gir svar hverken på klima- eller energiutfordringene.

Les også

Siste fra seksjon

  • Israelske fly angriper Gaza

    En palestiner ble drept da israelske fly lørdag gjennomførte fire angrep mot Gazastripen som svar på et rakettangrep mot Israel tidligere på dagen.

Relaterte bilder

G8-lederne, her representert ved Angela Merkel, Tony Blair, Jacques Chirac og Vladimir Putin, klartre ikke å bli enige. FOTO: AFP

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger