Mest delt
Mange førskolebarn har psykiske plager
Ærverdig hotell stengt på dagen
iGenerasjonen
Fremtidens Oslo
-
Ed Whitfield står i spissen for lovforslaget.FOTO: DENNIS COOK/AP
Vil forby hestekjøtt
Politikere i USA vil ikke ha noe av at amerikanske hester spises som middag i Frankrike.
AV: morten andersen
Kongressmedlem Ed Whitfield fra republikanerne står i spissen for et lovforslag som vil stoppe salg og eksport av amerikanske hester til kjøttproduksjon, melder Reuters.
- I dette landet bruker vi hester til sport, arbeid, rekreasjon og selskap – ikke til mat, sier Whitfield.
Han er sikker på at lovforslaget vil komme seg gjennom siste innstans og bli satt ut i livet av senatet.
- Hesten er et ikon i USA, og den er sterkt knyttet til den amerikanske ånd. Hesten er menneskets trofaste følgesvenn, sier Ed Whitfield.
I fjor ble mer enn 90.000 hester slaktet USA og eksportert. Slakteriene eies av franske og belgiske selskaper.
500 dyrevernsgrupper støtter lovforslaget, men motstanderne sier at et forbud mot slakting av hester er lite praktisk.
- Hvor skal vi sende de 90.000 hestene, dersom de ikke skal slaktes? spør kongressmedlem Charlie Stenholm fra demokratene.
- Dyrevernerne burde ikke presse på for å stenge slakteriene før de har bygget de mange tusen heste-sykehjemmene vi kommer til å trenge, sier Stenholm.
Les også
Siste fra seksjon
-
LO i Oslo klager Dagbladet inn for PFU
LO i Oslo har klaget Dagbladet og politisk redaktør Marie Simonsen inn for Pressens Faglige Utvalg (PFU). Bakgrunnen er en kommentar i Dagbladet.
12 februar 2012 12:41
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Whitney Houston found dead, aged 48
- Senior Sun journalists arrested in police payments probe
- Tottenham Hotspur v Newcastle United - as it happened | Scott Murray
- Liverpool's Kenny Dalglish plays dumb to leave his dignity in tatters | Daniel Taylor
- Saturday clockwatch - as it happened | Jacob Steinberg
- Inside or outside the hotel where Houston died, the famous and the fans mourn
- Music exec: Whitney Houston looked 'healthy and beautiful' days earlier
- Fans: Whitney Houston's music spanned an era, breaking barriers and records
- Activist: Syrian army uses human shields on tanks
- By the numbers: Whitney Houston's life and prolific career
