Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Vil erobre verden fra verdensrommet

Fra lilleputtstaten Qatar skal verdens første engelskspråklige nyhetskanal med base i Midtøsten nå favne hele kloden. Og optimismen er stor.

- Det er 15. november, en ny æra for fjernsynsnyheter.Med disse ordene ble seere verden over i går presentert for Al-Jazeera English. Denne søsterkanalen til det arabiske selskapet av samme navn startet sine sendinger presis klokken 15 lokal tid i Qatar (13 norsk tid). Og den skal holde det gående med sine nyhetssendinger 24 timer i døgnet, syv dager i uken så lenge seerne - og Qatars herskerfamilie - vil.

Utskjelt.

Ti år er gått siden Al-Jazeera revolusjonerte arabernes medieverden med sine sendinger. Den kritiske dekningen av arabisk politikk - i praksis alle andre land enn Qatar - har gjort stasjonen til en både utskjelt og omstridt kilde til nyheter.Flere arabiske land, deriblant Saudi-Arabia, har klaget til emir Hamad bin Khalifa al-Thani og bedt ham stanse sendingene, hvilket han har nektet. Saudiene skal ha svart med å presse ulike storkonserner til ikke å støtte kanalen med sine annonsedollar, hvilket er en av årsakene til at den fortsatt går med underskudd.Selv USAs daværende utenriksminister Colin Powell klaget i sin tid over en unødig kritisk journalistikk og ba emiren gripe inn. I stedet for medhold fikk han en belæring om den frie presses fortrinnlighet.

"Ensidig".

Den arabiskspråklige kanalen er gjentatte ganger blitt beskyldt for ensidighet, både fra amerikansk og israelsk hold, men har avvist kritikken - og samtidig gjort det klart at den selvsagt ser nyhetsbilder fra et arabisk ståsted.Samtidig har den påpekt at den også har kontor i Jerusalem og jevnlig slipper til israelske politikere og kommentatorer, i motsetning til de fleste andre arabiske stasjoner.Det er ennå for tidlig å si hvor den engelskspråklige utgaven kommer til å legge seg, men forhåndstipsene går ut på at den vil være mer nøytral fordi den i hovedsak henvender seg til et ikke-arabisk - og for en stor grad vestlig - publikum.

Jorden rundt.

Det mønster som den nye kanalen skal følge, ble trukket opp i går. Først 12 timers nyhetssendinger fra hovedkontoret i Qatar - der innslagene blant annet var fra Gazastripen, Darfur, Zimbabwe og Brasil. Deretter fire timer fra hvert av de tre internasjonale nyhetssentrene - Kuala Lumpur, Washington og London. Før Qatar igjen overtar stafettpinnen i ettermiddag.For å presentere disse nyhetene har selskapet hyret inn flere kjente navn med den britiske fjernsynsveteranen David Frost i spissen. Blant toppfolkene ellers er Riz Khan (tidligere CNN) og Veronica Pedrosa (BBC og CNN).Sendingene vil kunne mottas over størstedelen av verden, bortsett fra i USA. Der vil ingen av de store satellitt- eller kabelselskapene distribuere signalene, som imidlertid også kan tas inn via Internett.

Overraskende.

Blant dem som - kanskje noe overraskende - har ønsket den nye kanalen velkommen, er David Seaman, som er sjef for den israelske regjeringens pressekontor i Jerusalem.- Jeg har kun den ytterste respekt for Al-Jazeera i Israel, sier han til avisen The Jerusalem Post. Han mener det er naturlig at stasjonen gjengir arabiske og palestinske synspunkter. - Men de viser også den israelske siden, tilføyer han.Derfor har da også hans kontor gitt god hjelp til den nye, engelskspråklige kanalen når også den nå har etablert seg med en ny og separat stab i landet.
Se også Leder KULTUR/
KOMMENTARER side 2

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

  • Ny milepæl for Apple

    Verdens mest verdifulle selskap fortsetter å vokse. I ettermiddag ble Apple-aksjen for første gang omsatt for over 500 dollar.

AL-JAZEERANavnet betyr "Øya" eller "Halvøya", og selskapets logo er da også formet som et kart over halvøya QatarArabisksendingene ble startet i november 1996 og ses av 50 millioner mennesker. Selskapet ble grunnlagt og blir fortsatt finansiert av landets herskerSøsterselskapet Al-Jazeera English har 500 ansatte og startet sine sendinger i går. Via satellitt og kabel kan de nå 80 millioner husstander HER KAN DU SE AL-JAZEERA PÅ ENGELSKIfølge kanalenshjemmesider er deres engelskspråklige nyhetskanal tilgjengelig gjennom Canal Digital, Consoll IPTV og NextTV (NextGenTel). Canal Digital opplyser at de som har abonnementspakken "Family", kan få tilgang til kanalen ved å foreta et nytt kanalsøkBruksanvisningligger på Canal Digitals nettsider, www.canaldigital.no. Al-Jazeeras hjemmeside (http://english.aljazeera.net/News, klikk på "about us" og deretter "how to watch Al Jazeera English") har også en oversikt over satellitter man kan peile seg inn på med en parabolDet skal også bli mulig å hente ned kanalens sendinger over internett. Digitalfjernsynskanalen Get opplyser at kanalen vil bli tilgjengelig hos dem om ikke så alt for lenge

Relaterte bilder

Medlemmer av staben som i går sto bak den arabiske satellittkanalen Al-Jazeeras første sending på engelsk, forbereder premièren i nyhetsredaksjonen i Quatars hovedstad Doha. FOTO: HAMID JALAUDIN / AP

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger