Mest delt
Skilsmissebarnas skjulte sorg
Forbyr salg av barnegrøt
Oljen deler industrien i to
Ingeniørstudentene vasser i jobbtilbud
-
De vestlige land må stabilisere Pakistan. Regionen er den fremste leverandør av usikkerhet i dagens verden, mener den britiske eksperten Chris Donnelly. Bildet er fra grenseområdene mot Afghanistan i går.FOTO: ABDULLA NOOR/AP
Ustabilitet truer vår sikkerhet
Alt må settes inn på å stabilisere Pakistan, sier britisk forsvarsekspert.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Chris Donnelly har tidligere vært topprådgiver for NATOs generalsekretær. I dag er han tilknyttet det britiske forsvarsakademiet og er en av Vest-Europas fremste forsvarspolitiske tenkere. Under vinterseminaret til Den norske Atlanterhavskomité på Leangkollen utenfor Oslo denne uken, tok Donnelly til orde for en helt ny tilnærming til regionen, som strekker seg fra Middelhavets kyst til grensen av India, regionen som er den fremste leverandør av usikkerhet i dagens verden.- Det er et hovedproblem at vi i Europa har vendt oss bort fra tanken om at vi aktivt kan gripe inn i utviklingen i andre land for å sørge for vår egen sikkerhet. I dag er situasjonen i verden så kritisk at vi er nødt til å legge denne tenkningen på hylla. Vi må peke ut de land eller regioner der vår sikkerhet er truet, og så stabilisere disse områdene. Dette må nødvendigvis føre til en mobilisering av de europeiske samfunn, sier han i en samtale med Aftenposten. - For å illustrere hvor alvorlig situasjonen er, vil jeg hevde at den tredje verdenskrig allerede er i gang. Det dreier seg ikke om en konvensjonell krig, men om noe som ligner tilstanden som hersket fra midten av 1300-tallet til midten av 1400-tallet i Europa - Hundreårskrigens tid. Den tiden var preget av ustabilitet, store epidemier og kortere eller lengre lokale kriger. Vi er inne i en lignende periode i dag, sier han.
Atommakt.
Donnelly mener at aller øverst på dagsordenen står oppgaven med å hindre at atommakten Pakistan bryter sammen eller overtas av ekstremistiske makthavere. Skjer det, vil konsekvensene være uoverskuelige.Hele det utvidede Midtøsten vil bli enda mer ustabilt, hevder han.- En annen uhyre viktig oppgave er å hindre Iran i å få atomvåpen. Jeg var nylig i Israel og snakket med politiske og militære toppledere. De var tindrende klare på ett punkt: Israel vil aldri tillate at Iran får atomvåpen. Israelerne krever at enten må verdenssamfunnet hindre det, eller så må USA gripe inn. Om dette mislykkes, vil israelerne gjøre jobben selv.Kritisk.
- Den kritiske perioden er fra nå av og de neste 12 måneder frem i tiden. Skal verdenssamfunnet overbevise Iran om at det ikke er i deres interesse å skaffe seg atomvåpen, kreves et helt annet engasjement enn hva vi hittil har vist, slår Donnelly fast.Sist, men ikke minst dreier det seg om Afghanistan. Det er fortsatt mulig for NATO-styrkene å vinne krigen i Afghanistan og få det afghanske samfunnet på bena. Men det krever sterk utholdenhet og det kan ta lang tid. - Alle NATO-land må mobiliseres for å gjenoppbygge det afghanske samfunnet, sier Chris Donnelly.Les også
Siste fra seksjon
-
Hackere slår ut CIAs nettside
CIAs nettside var utilgjengelig fredag etter at hackergruppa Anonymous hevdet å ha slått den ut.
11 februar 2012 07:26
Relaterte bilder
Chris Donnelly
