Mest delt
Mange førskolebarn har psykiske plager
iGenerasjonen
Ærverdig hotell stengt på dagen
Fremtidens Oslo
-
Medlemmene av sikkerhetsrådet er enige om hvordan de skal straffe Iran. Irans president Mahmoud Ahmadinejad lar seg ikke rokke, og lover at landet ikke skal la seg knekke.FOTO: MOHAMED NURELDIN ABDALLAH - REUTERS
Enige om hvordan de skal straffe Iran
FN-ambassadørene til de fem faste medlemmene av Sikkerhetsrådet pluss Tyskland ble onsdag enige om en ny pakke med sanksjoner mot Iran.
Ambassadørene fra de fem faste medlemsland i Sikkerhetsrådet – USA, Storbritannia, Frankrike, Russland og Kina – ble sammen med FN-ambassadøren fra Tyskland i går kveld enige om et knippe straffereaksjoner mot Iran.
En avstemning over en Iran-resolusjon kan tidligst finne sted neste uke.
Det er ventet at diskusjonene i det samlede sikkerhetsråd vil ta til i løpet av torsdag etter at vetolandenes regjeringer først har godkjent resolusjonsteksten, blir det opplyst ved FN-hovedkvarteret i New York, ifølge nettsidene til kringkastingsselskapet BBC.
Iran avviser
Irans president Mahmoud Ahmadinejad avviser FN-sanksjoner og sier de ikke er verdt papiret de er skrevet på. – Iran vil ikke innstille arbeidet med atomprogrammet selv om FN kommer med et intetsigende sanksjonsforslag, sier han ifølge nyhetsbyrået Reuters.
Ahmadinejad benyttet en tale i Teheran torsdag til å latterliggjøre sanksjonspakken. – Hva er målet med slike resolusjonene, når vi likevel behersker teknikken med å fremstille kjernefysisk brennstoff? var hans spørsmål til folkemengden i sentrum av Teheran.
– Hvis alle vestlige land samler seg og i tillegg påkaller forfedrene fra helvete, så vil de ikke få noen mulighet til å stanse nasjonen Iran, sa en selvsikker president Ahmadinejad.
Intern diskusjon
Iran nekter å rette seg etter pålegg fra FN om å innstille anrikningen av uran, og Sikkerhetsrådet skal nå drøfte en omfattende sanksjonspakke. Vetomaktene foreslår blant annet forbud mot eksport av våpen fra Iran og vil også ta beslag i utenlandske kontoer til fremtredende iranske tjenestemenn.
Russland og Kina hadde helt til det siste alvorlige innvendinger mot resolusjonsteksten, og flere av de valgte medlemmene til Sikkerhetsrådet kan også ha visse motforestillinger når de nå får se teksten.
Avventende
Sør-Afrikas FN-ambassadør Dumisani Kumalo understreker at turen nå er kommet til de ti valgte medlemmene som tidligere ikke har vært trukket inn i arbeidet med å hamre ut en resolusjon.
– I denne prosessen har det aldri vært sagt at de faste medlemmene pluss Tyskland forvalter all visdom og har eksklusiv rett til å snekre sammen en resolusjon, mens vi andre bare skal opptre som sandpåstrøere, sier han.
På direkte spørsmål om Irans president vil komme til FN for å være til stede under avstemningen, sier Kumalo at det er et teoretisk spørsmål fordi det foreløpig ikke er avklart om det blir noen avstemning, ei heller når.
Les også
Siste fra seksjon
-
LO i Oslo klager Dagbladet inn for PFU
LO i Oslo har klaget Dagbladet og politisk redaktør Marie Simonsen inn for Pressens Faglige Utvalg (PFU). Bakgrunnen er en kommentar i Dagbladet.
12 februar 2012 12:41
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Whitney Houston found dead, aged 48
- Senior Sun journalists arrested in police payments probe
- Tottenham Hotspur v Newcastle United - as it happened | Scott Murray
- Liverpool's Kenny Dalglish plays dumb to leave his dignity in tatters | Daniel Taylor
- Saturday clockwatch - as it happened | Jacob Steinberg
- Fans: Whitney Houston's music spanned an era, breaking barriers and records
- Inside or outside the hotel where Houston died, the famous and the fans mourn
- Music exec: Whitney Houston looked 'healthy and beautiful' days earlier
- By the numbers: Whitney Houston's life and prolific career
- Romney wins Maine caucuses

Kommentarer