Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Irans utenriksminister Manouchehr Mottaki sammen med sine medarbeider i FNs sikkerhetsråd lørdag. Han gjorde det helt klar at de ikke lar seg true.

    FOTO: TIMOTHY A. CLARY - AFP

- Nytteløst å straffe oss

Resten av verden både truer og lokker, men Iran er like standhaftig.

Samtidig som de 15 landene i FNs sikkerhetsråd vedtok nye og mer vidtrekkende sanksjoner mot Iran, sier de også at det venter premie hvis de slutter å anrike uran. De åpnet også døren på vidt gap for nye forhandlinger.

Nytteløst

Men til ingen nytte. Foreløpig.

- Noen av medlemmene i sikkerhetsrådet har manipulert og misbrukt avstemningen for å gå til uberettigede aksjoner mot Iran. Jeg kan forsikre om at press og ydmykelse ikke vil forandre Irans politikk, sa Irans utenriksminister Maouchehr Mottaki etter at sikkerhetsrådet hadde gjort sitt vedtak.

Mottaki representerte Iran i sikkerhetsrådet lørdag. Først var det meningen at statsminister Mahmoud Ahmadinejad skulle reise til New York. Ifølge iranske myndigheter kunne han ikke reise fordi visum fra USA kom for sent til at han kunne rekke møtet. Noe som blir blankt avvist av amerikanske myndigheter.

Vedtaket i sikkerhetsrådet er en innstramming på sanksjonene som ble vedtatt lille julaften i fjor. Det blir nå forbudt for Iran å eksportere også konvensjonelle våpen og penger som 28 organisasjoner, bedrifter og enkeltpersoner har i utlandet blir frosset.

Åpner for nye forhandlinger

Mens nye sanksjoner nå blir iverksatt blir det fortsatt lokket med at det ligger en øknomisk pakke klar dersom Iran er villig til å stoppe urananrikingen og setter seg til forhandlingsbordet.

EUs utenrikspolitiske sjef, Javier Solana, sa lørdag at han vil ta kontakt med Irans sjefsforhandler Ali Larijani med sikte på nye forhandlinger. Ifølge Reuters sier Solana at han trolig kommer til å snakke med Larijani allerede søndag.

- Vi skal se om det er mulig å finne en vei som gjør det mulig å gjenoppta forhandlinger, sa Solana som er Berlin i forbindelse med 50-årsfeiringen til EU.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger