Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Ségolène Royal sammen med tilhengere etter at hun søndag formiddag hadde stemt i Melle i det sentrale Frankrike.

    FOTO: ALAIN JOCARD - AFP

Så Royals fremgang først

Den norske bloggeren Anders Gjøen så Ségolène Royals fremgang før meningsmålingene fanget den opp.


Her er Gjøens blogg: French Election 2007 - Buzzwise
Nyhetene, kommentarer og fakta:
Les også: Le Pen øker mest

I solskinnet i en park i Paris møter Aftenposten Anders Gjøen, jurist, internettgründer og blogger.

I kveld skal han sitte i TV-kanalen France 24 og følge valget. Gjøen har overvåket nettet i forbindelse med det franske valget. Det har han gjort med en teknologi som er utviklet av selskapet Attentio, der han selv er rådgiver.

Det er første gang at en på denne måten måler og analyserer nettet i forbindelse med et valg.

Egen teknologi

Attentios teknologi overvåker og analyserer hva som skjer i "sosiale medier" (brukerstyrte nettsteder som blogger, nyhetsgrupper, etc.). Dette har gitt en mulighet til å følge stemningene i nettbefolket omtrent fra time til time.

Gjøen sier at de funnene han har gjort viser at nettbefolkningen ikke skiller seg stort fra resten av befolkningen når det gjelder stemmegivning.

Også i de målingene som Gjøen har foretatt ligger Sarkozy så vidt først, Royal nummer to. Men ut fra det han har målt på nettet, startet fremgangen for Ségolène Royal for et par uker siden. Den er først nå bekreftet av meningsmålingene de siste dagene.


Les også Alf Ole Asks siste valgblogg: Happy Hour i Paris

Raske skifter

Med denne teknologien fanger man stemningen umiddelbart. Man slipper å vente til det blir gjort en meningsmåling. Den er også i stand til å fange opp hvilke politiske temaer som forbindes med kandidatene over tid.

I den franske valgkampen har Internett og blogging vært meget sentrale deler. Derfor har dette vært interessant sted å teste ut teknologien som gjør det mulig å overvåke hvilke saker og temaer det skrives om på nettet, og hva politiske bloggere er opptatt av.

Fordi en antar at nettbrukerne er yngre enn bruker av tradisjonelle medier, er det grunn til å tro at temaene vil være annerledes.

Internet viktigere

I Norge har de politiske partiene allerede varslet at Internett blir viktig for dem i kommunevalget til høsten. Og Gjøen tror at dette vil være et viktig verktøy for de politiske partiene.

- Det er en debatt her i Frankrike om å offentliggjøre valgdagsmålinger før valglokalene stenger klokken 20, kommer du til å gjøre det?

- Nei, jeg er nå engasjert av France 24 som er eid av den franske staten, derfor kan jeg ikke gjøre slikt om de ikke sier ja, sier han.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Anders Gjøen er det norske bloggeren som er hyret inn som ekspert av det franske TV-selskapet France 24. FOTO: ALF OLE ASK

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger