Mest delt
Mange førskolebarn har psykiske plager
iGenerasjonen
Ærverdig hotell stengt på dagen
Fremtidens Oslo
Vil halshugge
nyhetsopplesere
En islamistisk palestinsk gruppe truer med å halshugge kvinnelige nyhetsopplesere som ikke bruker riktig klesdrakt i henhold til deres tolkning av Koranen.
Gruppen som kaller seg Sannhetens sverd, truer med å «kutte strupen fra åre til åre» på kvinnene. Gruppen har tidligere tatt på seg ansvar for bombeattentater mot internettkafeer og musikkforretninger, og betraktes som ett av flere tilskudd til palestinske ekstremister med sympati for eller bånd til al-Qaida.
Men den nye trusselen utgjør første gang en spesiell gruppe mennesker blir utpekt som mål. Trusselen har skapt stor frykt blant kvinnelige nyhetsopplesere.
Vestlige klær
Det er rundt 15 kvinnelige opplesere i det regjeringskontrollerte TV Palestina. De fleste av dem bruker hodetørkle, kalt hijab, men også mange av disse bruker vestlige klær og makeup.
Trusselen fra Sannhetens sverd ble sendt ut på e-post fredag til flere nyhetsmedier.
– Vi skal kutte struper, og fra åre til åre, hvis det er nødvendig for å beskytte denne nasjonens ånd og moral, het det i meldingen. Kvinnelige nyhetsopplesere ble anklaget for å være «uten moral eller skam».
Personlige trusler
Gruppen opplyste at den visste hvor kvinnene kunne finnes. Før trusselen ble sendt ut, hadde noen av kvinnene fortalt at de hadde fått personlige trusler på mobiltelefon. En av nyhetsoppleserne som ikke bruker hodeplagg, sa at hun ikke torde gå på arbeid lørdag.
– Det skaper en farlig presedens i samfunnet vårt. Det vil ramme alle arbeidende kvinner, sier den kvinnelige nyhetsoppleseren som ber om å få være anonym.
En annen nyhetsoppleser som bruker hodetørkle, sier hun ikke kan forstå hvorfor de blir truet.
– Jeg håper de trekker det tilbake. Jeg håper ikke en kule blir skutt mot oss, sier hun.
Les også
Siste fra seksjon
-
Sammenligner henne med Michael Jackson
Whitney Houston ble funnet død på sitt hotellrom i Los Angeles. Musikkskribent Audun Vinger sammenligner henne med Michael Jackson.
12 februar 2012 12:18
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Whitney Houston found dead, aged 48
- Senior Sun journalists arrested in police payments probe
- Tottenham Hotspur v Newcastle United - as it happened | Scott Murray
- Liverpool's Kenny Dalglish plays dumb to leave his dignity in tatters | Daniel Taylor
- Saturday clockwatch - as it happened | Jacob Steinberg
- Fans: Whitney Houston's music spanned an era, breaking barriers and records
- Inside or outside the hotel where Houston died, the famous and the fans mourn
- Music exec: Whitney Houston looked 'healthy and beautiful' days earlier
- By the numbers: Whitney Houston's life and prolific career
- Romney wins Maine caucuses
