• Dette bildet viser de 19 sørkoreanske gislene som er frigitt av Taliban denne uken.

    FOTO: REUTERS

Gisler visste ikke at to venner var drept

De 19 sørkoreanske gislene i Afghanistan ble sjokkert da de fikk høre at to av deres kolleger var skutt og drept.

De 19 sørkoreanske gislene hadde en følelsesladet gjenforening på et hemmelig sted i Kabul natt til fredag. Først da fikk de vite at to kolleger var drept, sier en sørkoreansk diplomat, ifølge NTB.

Små grupper

Taliban hold gislene fanget i små grupper på forskjellige steder. Gislene fikk derfor ikke vite at kidnapperne skjøt og drepte to mannlige gisler en uke etter at de til sammen 23 kristne hjelpearbeidere ble bortført i Ghazni-provinsen 19. juli.

Torsdag ble de siste sju gislene satt fri, etter at de slapp fri onsdag. Ytterligere to kvinner ble satt fri for et par uker siden, og er allerede hjemme i Sør-Korea.

Blandet mottagelse

Der har de fått en blandet mottagelse. Tusenvis av sørkoreanere har markert kidnappingen med å tenne levende lys i bønn for gislene.

Mange har imidlertid kritisert menigheten som sendte gruppen til Afghanisten. De har også kritisert de frivillige som valgte å trosse gjentatte advarsler fra myndighetene mot å reise til krigsherjede landet, melder Reuters.

Les også:

Les også

Siste fra seksjon

Flere bilder

Slektninger av de kidnappede sørkoreanerne lot følelsene få fritt spill da de fikk nyheten om at gislene var løslatt. FOTO: AP Photo

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Slik bodde romfolk på 50-tallet

På Tullinløkka kan du oppleve hvordan reisende rom levde før.

Det er midt på natten. Carl Henrik Berge våkner av at det er tungt å puste. Hendene skjelver.

Nesten halvparten av alle 16-åringer føler seg stresset i skolehverdagen, viser en fersk rapport. For noen fører stresset til store psykiske og fysiske skader.

Tjenester