Mest delt
Frp frir til innvandrere
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Cannabis blir medisin i Sverige
Ventet angrep på Serena Hotel
- Jeg har tenkt at terrorister kunne komme til å angripe Serena Hotel hver gang jeg har vært der, sier Afghanistans ambassadør i Norge.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
- Bjørn Svenungsen (39) trygt hjemme i Norge
- Journalistene kjørte i usikret minibuss
- - Kabul en vekker
- Carsten Thomassens båre i Norge
- Han står trolig bak Kabul-angrepet
- UD-sjef ga feil informasjon om terrorangrepet
- Forsvaret ville aldri latt noen bo på Serena
- - Mine menn sto bak
- Kabul-terrorist låste seg trolig ute på taket
- Legger skylden på afghanerne
- UD-ansatte var ikke trent i førstehjelp
Les også: Forsvaret ville aldri latt noen bo på Serena
Ambassadør Jawed Ludin sier terrorangrepet sist mandag var noe man måtte vente på grunn av hotellets store symbolverdi.Serena Hotel er det eneste femstjernershotellet i Kabul, og er et symbol på den fremgang og kontakt med omverdenen som afghanere flest ønsker, men som Taliban ikke ønsker, mener Ludin.Åtte mennesker ble drept i angrepet på hotellet, deriblant Dagbladet-journalisten Carsten Thomassen. UD-ansatte Bjørn Svenungsen ble skutt og alvorlig såret.
Overrasket.
Mens den afghanske ambassadøren altså forutså et angrep på luksushotellet i Kabul, opplyste den militære rådgiveren ved den norske ambassaden i Kabul, som var med på planleggingen av sikkerheten rundt utenriksminister Jonas Gahr Støres besøk, at de anså risikoen for et angrep på Serena Hotel som liten.Den norske ambassaden vurderte Serena Hotel som det tryggeste stedet i Kabul. Det samme sier ambassadør Ludin: - Ut fra beliggenheten og de sikkerhetstiltak som fantes på hotellet, var dette det tryggeste stedet. Hadde angrepet skjedd med en slik kraft et annet sted kunne det ha krevd enda flere menneskeliv, sier han til Aftenposten.Støre ikke målet.
Ambassadøren fastslår at angrepet var blitt planlagt lang tid i forveien, i Waziristan i Pakistan, og at det ikke rettet seg mot utenriksministeren. Men Støres tilstedeværelse ga terroristene enda større uttelling: - Angrepet var i seg selv sjokkerende, men at det rammet den norske delegasjonen, gjorde det enda viktigere for terroristene, sier Ludin.Les også
Siste fra seksjon
-
Tvitret – risikerer dødsstraff
En 23 år gammel saudisk journalist står i fare for å bli henrettet etter at han lørdag sendte ut en Twitter-melding der han fortalte at han tvilte på budskapet til religionsstifteren Muhammed.
13 februar 2012 11:22
Relaterte bilder
Afghanistans ambassadør i Norge, Jawed Ludin, regnet Serena Hotel som terrormål. FOTO: TOR ARNE ANDREASSEN
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Grammys salute late icon: 'Whitney, we will always love you'
- Adele dominates Grammys as tributes to Whitney Houston flow
- President Obama will present his 2013 budget plan Monday
- More questions than answers surround sudden death of Whitney Houston
- Teen transplant patient allegedly abducted by father found in Wisconsin hospital
