Mest delt
iGenerasjonen
Mange førskolebarn har psykiske plager
Skilsmissebarnas skjulte sorg
Fremtidens Oslo
-
Naboer i sjokk
En 42 år gammel kvinne og hennes barn ble holdt fanget i 24 år. Naboer og bekjente er rystet.
I løpet av de 24 årene han holdt datteren fanget, utvidet Josef F. stadig de hemmelige kjellerrommene.FOTO: ØSTERRIKSK POLITI
Josef F. (73) innrømmer incest
Josef F. (73), som holdt datteren og tre av deres barn fanget i et hemmelig kjellerrom, innrømmer incest, men benekter voldtekt.
AV: anders nordstoga, tor arne andreassen , håkon letvik
Publisert:
Oppdatert:
AMSTETTEN/OSLO (Aftenposten.no): - Han har nå innrømmet at han er far til hennes syv barn og at han stengte dem inne i en kjeller i 24 år, sier etterforskningsleder Franz Polzer, ifølge Reuters. Poltzer kaller ifølge Wien-avisen Kronen-Zeitung Josef F. "livskraftig og slu".
Benekter voldtekt
Nyhetsbyrået AFP skriver at Josef F. har innrømmet å ha sperret datteren og tre barn inne, men at han ikke har innrømmet å ha misbrukt henne seksuelt. 14 etterforskere arbeider nå med å undersøke huset hvor 73-åringen holdt sin 42 år gamle datter og tre av deres barn fanget. Den skjulte kjelleren er ifølge politiet om lag 60 kvadratmeter stor. Josef F. vil mandag bli fraktet fra varetekt i Amstetten for å bli fremstilt for en dommer i St. Poelten. Han er ifølge avisen Oesterreich utdannet ingeniør, og eier en klesforretning. Han meldte sin datter savnet i 1984. Hun jobbet da som servitrise.Offentliggjør bilder
Politiet offentliggjorde mandag tre bilder fra kjelleren i "Skrekkens hus". Ett bilde viser en 110 centimeter høy hjemmelaget dør, som ser ut til å være inngangen til kjellerkomplekset. På bildet kan man se hvordan den lille døren ligger ved siden av flere hyller med forskjellig verktøy og utstyr. Josef F. skal ha forbudt sin kone å gå ned i kjelleren. Et annet bilde viser det som ser ut til å være et rom med en vask, en dusj og et toalett plassert tett opptil hverandre. På de fliskledde veggene kan man se flere tegninger eller klistremerker som ser ut til å ha blitt satt opp for barnas skyld. Det tredje bildet viser en skrånende gang til det som ser ut til å være et lite rom med en seng. Gangen ser ut til å være så smal at det ikke vil være mulig for et voksent menneske å gå gjennom den uten at man går sidelengs. På veggen inne i soverommet ser det ut til at noen har heng opp klistremerker og tegninger for å pynte opp.Mediesirkus
Utenfor huset hvor kvinnen og barna ble holdt fanget, er det mandag et mediesirkus. 10-15 TV-biler med store antenner står parkert i gaten. I luften svever flere helikoptre. 60-70 journalister og mange andre skuelystne betrakter huset med vantro. Blant de forskrekkede naboene er Cornelia Senger. - Vi pleide å gå tur forbi huset. Vi syntes det var rart at gardinene alltid var trukket for. Det så litt skummelt ut, sier Senger til Aftenposten.no.Les også
Siste fra seksjon
-
Israelske fly angriper Gaza
En palestiner ble drept da israelske fly lørdag gjennomførte fire angrep mot Gazastripen som svar på et rakettangrep mot Israel tidligere på dagen.
12 februar 2012 06:24
42 år gamle Elisabeth har fortalt politiet en rystende historie. Hun er blitt misbrukt seksuelt av faren siden hun var 11 år gammel.
Da hun var 18 år gammel i august 1984 lurte faren henne med inn i det hemmelige kjellerrommet. Han dopet henne ned, og satte på henne håndhjern.
Faren forteller kona og resten av omverdenen at datteren har rømt for å leve med en sekt.
De neste 24 årene misbrukes hun konstant av faren, uten at moren skal ha visst noe. Kjelleren skal ha blitt gradvis utvidet med nye rom, deriblant en polstret celle. Det er 1,7 meter under taket. Gulvet er ujevnt.
I 1989 får hun sitt første barn med faren. Den 19 år gamle jenta blir i midten av april i år lagt inn på sykehus. Hun lider trolig av incestrelatert sykdom.
I 1990 føder Elisabeth en gutt. Han så dagslys for første gang lørdag forrige uke.
I 1992 får hun et jentebarn, som blir lagt på trappen til farens hus med en lapp fra moren.
I 1994 får hun nok et jentebarn. Også dette barnet vokser opp med faren.
I 1996 føder Elisabeth tvillinger. Bare den ene av guttene overlever fødselen. Han har vokst opp med besteforeldrene. Josef F. brenner det døde barnet.
I 2002 får hun en ny gutt. Dette barnet blir holdt fanget med moren.
Etter at datterens leger gjennom media ber om at hun melder seg, dukker Elisabeth opp utenfor sykehuset. Hun forteller at han nettopp har sluppet fri fra kjelleren.
28. april 2008 blir Josef F. arrestert. Han forteller politiet om den hemmelige kjelleren, og gir dem koden for å åpne døren.
Elisabeth forklarer seg for politiet, etter å ha fått løfte om at hun skal slippe å se faren igjen. Hun ser tyve år eldre ut enn hun er.
Relaterte bilder
Josef F. (73) skal ha innrømmet at han holdt datteren fanget i 24 år. FOTO: ØSTERRIKSK POLITI/REUTERS
Cornelia Senger og sønnen Oliver (1,5) syntes det var rart at gardinene alltid var trukket for i huset hvor den grusomme oppdagelsen ble gjort lørdag. FOTO: HÅKON LETVIK
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Senior Sun journalists arrested in police payments probe
- Tottenham Hotspur v Newcastle United - as it happened | Scott Murray
- Saturday clockwatch - as it happened | Jacob Steinberg
- Manchester United 2-1 Liverpool | Premier League match report
- Manchester United v Liverpool - as it happened | Scott Murray

