Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Jonas Gahr Støre har mistet troen på Norges linje overfor Burma.

    FOTO: SCANPIX

Tror ikke på sin egen Burma-politikk

De vestlige sanksjonene mot Burmas junta biter ikke, men utenriksminister Støre kaller det et "tvilsomt signal" om Norge alene skulle bryte ut.

Les også: Latterliggjør Norge som «humanitær stormakt» Militærjuntaen kaster ut hjelpearbeiderne
- Min generelle holdning er at jeg er svært kritisk til å slå inn på en isolasjonslinje. Sanksjoner bør helst være forankret i FNs sikkerhetsråd for å sikre legitimitet og effektivitet. Det finnes svært få eksempler, om noen, på at isolasjon og spredte sanksjoner gir resultater. I det store flertall av saker er kritisk dialog og tilgang til beslutningstagerne veien å gå, sier Jonas Gahr Støre.- Når det gjelder Burma, mener jeg at man med jevne mellomrom bør evaluere effektene av sanksjonene, og de er i beste fall diskuterbare, fastslår utenriksministeren.

Knusende dom.

Hvis man trenger igjennom hans diplomatiske formuleringer, står det klart at Støre her feller en knusende dom over sin og Regjeringens sanksjonspolitikk overfor Burma. Han understreker da også at "når sanksjonene ikke er universelle, biter de ikke".Men vil han så foreta seg noe for å avslutte sanksjonspolitikken og heller søke å komme på talefot med regimet i Burma i håp om å få i stand en dialog?Svaret er nei. - Jeg tar ikke til orde for å avvikle sanksjonene, selv om jeg prinsipielt mener at isolasjonsveien er en tvilsom strategi, sier Støre. Utenriksministeren sier at han "veldig godt" forstår det som ligger bak kravet om sanksjoner, og henviser blant annet til hva fredsprisvinner Aung San Suu Kyi og den burmesiske eksilregjeringen mener.Støre betegner situasjonen som et "dilemma", men gjentar at det ikke ville være riktig av Norge alene å skifte politikk. Han opplyser samtidig at han står i løpende kontakt med andre land om Burma, og sier at Norge er en aktiv støttespiller for å få til en giverlandskonferanse i FN-regi for Burma.

Hjelp inn.

Militærregimet hevdet i går at hjelpearbeidet etter syklonens herjinger er i full gang, mens det fra utenlandsk hold ble advart om at opp til 2,5 millioner mennesker trues av sult og sykdom. Ubekreftede meldinger går ut på at syklonen kan ha ført til at omkring 128 000 mennesker omkom. EUs nødhjelpsleder Louis Michel anmodet i går på ny juntaen om å slippe inn utenlandske hjelpearbeidere og nødvendige forsyninger for å hindre at enda flere bukker under. Men generalene gjorde det klart at svaret var nei.- Vi er allerede ferdig med første fase i nødhjelpsarbeidet, og setter nå i gang med fase to, som er gjenoppbygging, sa statsminister Thein Sein ifølge det statskontrollerte fjernsynet. De offisielle tall går ut på at 38 491 mennesker er omkommet og 27 838 er savnet. USA og andre land fortsatte i går å fly inn nødhjelp til Yangon (Rangoon) til tross for rapporter om at deler av hjelpen havner i hendene på hæren.Mens det fra flere hold blir krevd hastetiltak for å presse Burma til å åpne seg i mye større grad enn hva som hittil har vært tilfellet, ber generalsekretæren i ASEAN, den sørøstasiatiske samarbeidsorganisasjonen som Burma er medlem av, om at det utvises tålmodighet. Surin Pitsuwan, som er en tidligere utenriksminister i Thailand, sier at det arbeides hardt med å bryte ned sterk motstand og en mentalitet som har preget Burma i lang tid.

Les også

Siste fra seksjon

  • Tvitret – risikerer dødsstraff

    En 23 år gammel saudisk journalist står i fare for å bli henrettet etter at han lørdag sendte ut en Twitter-melding der han fortalte at han tvilte på budskapet til religionsstifteren Muhammed.

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger