Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Advarer Russland mot å stasjonere bombefly på Cuba

Russlands går for langt dersom de gjør alvor av trusselen om å stasjonere bombefly på Cuba, advarer øverstkommanderende for det amerikanske flyvåpenet, general Norton Schwartz.

Russland truer med å sende langtrekkende bombefly til Cuba, som et svar på USAs planer om å etablere rakettforsvarsanlegg i Øst-Europa.

Ifølge den russiske avisen Izvestija vurderer den russiske forsvarsledelsen i første omgang å sende bombefly, som kan utstyres med atomvåpen, regelmessig til Cuba.

Det er uklart om landet også vurderer å opprette en permanent base for flyene på Cuba, eller om de kun skal mellomlande og tanke på øya.

Rød linje

- Dersom de gjør dette, syns jeg vi bør sette hardt mot hardt og markere at de i så fall krysser USAs røde linje, sier general Norton Schwartz.

Det hvite hus har ikke kommentert opplysningene i Izvestija, og viser til at det ikke har kommet noen offisiell henvendelse fra russerne i saken.

- Dette scenariet er på det nåværende tidspunkt hypotetisk og spekulativt, sier en talsmann for president George W. Bush.

USA og Russland har opp gjennom historien flere ganger havnet på kant med hverandre som følge av Cuba.

Cuba-krisen

Best kjent er den såkalte Cuba-krisen i 1962, da de to stormaktene sto på randen av atomkrig og skip med sovjetiske raketter ble tvunget til å gjøre vendereis.

Moskva innså etter dette at de ikke kunne bruke Cuba som framskutt militærbase, men testet likevel hvor langt de kunne gå da de i 1970 ville etablere en base for sine atomdrevne ubåter på øya.

De sovjetiske ledere gikk bort fra planen, men sendte de neste årene overvåkingsfly fra Murmansk til Cuba. USA konfronterte aldri disse flyene ettersom det ikke var snakk om bombefly.

Da USA i 1979 oppdaget to sovjetiske jagerflyskvadroner på Cuba, ble det nok en gang bråk, men daværende president Jimmy Carter valgte å la saken ligge.

Les også

Siste fra seksjon

  • Kan slå ut Irans atomanlegg

    Irans president forkynner at landets atomprogram har gjort nye fremskritt. Tiden er inne for å slå til mot Iran, hevder en tidligre toppekspert i Pentagon.

Relaterte bilder

Gen. Norton Schwartz advarer Russland mot å etablere en flybase på Cuba. FOTO: AP PHOTO

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger