Mest delt
Frp frir til innvandrere
Betalte 350 mill. i svart lønn
Ærverdig hotell stengt på dagen
Pompeii fra 1. verdenskrig
Sterke norske fordømmelser av krigshandlingene
SVs nestleder Audun Lysbakken mener at Norge bør kalle hjem sin ambassadør i Israel i protest mot flyangrepene i Gaza.
FOTO: Grundseth Dag W
Overfor NRK framholder Lysbakken at en hjemkalling kan være ett av flere signal regjeringen bør gi for å vise sin motstand.
– Flyangrepene rammer først og fremst sivilbefolkningen i Gaza og må fordømmes på det skarpeste, sier Lysbakken.
Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) kommenterer ikke spørsmålet om hjemkalling, men er sterkt kritisk til Israels våpenbruk.
– Å sette inn kampfly mot Gaza er ikke akseptabelt. Det er ikke mulig å skille mellom sivile og soldater i dette lille området. Samtidig må Hamas innstille rakettbeskytningen av det sørlige Israel, sier han.
Fordømmer maktbruk
Sp-leder Åslaug Haga mener begge parter må ta sin del av skylden.
– Både provokasjonene fra Hamas og den overdrevne maktbruken fra Israel må fordømmes, sier hun.
Frps utenrikspolitiske talsmann Morten Høglund mener at det er Hamas som har ansvaret for det skjer.
– Hamas må isoleres. Hvis det er mulig, må organisasjonen også avvæpnes, sier Høglund til NRK.
FOTO: Hommedal, Marit
– Israel presses til selvforsvar
KrF mener Hamas kunne unngått dette dramatiske anslaget fra Israel ved å stoppe sine rakettangrep.
– De siste dagenes utvikling i den israelsk-palestinske konflikten bør ikke overraske noen. Israel har en soleklar rett til å beskytte sin befolkning mot årelang terrorisering fra Hamas. Likevel er det viktig at partene innstiller krigshandlingene og bidrar til at ofrene får hjelp, sier Krf-leder Dagfinn Høybråten i en pressemelding.
Han viser til at Hamas vet at rakettbeskytning mot Israel vil utløse militære mottiltak, men påpeker at Israel har svart uforholdsmessig sterkt.
Les også
Siste fra seksjon
-
Adele ble Grammy-dronning
Tragedien Whitney Houston preget Grammy-utdelingen natt til søndag norsk tid, men det gjorde også Adele med sine seks priser.
13 februar 2012 09:22
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Teen transplant patient allegedly abducted by father found in Wisconsin hospital
- U.N. to consider another draft resolution on Syria as shelling pounds Homs
- Adele dominates Grammys as tributes to Whitney Houston flow
- Grammys salute late icon: 'Whitney, we will always love you'
- No 'signs of trauma,' but few other details on Whitney Houston's death
