Mest delt
Døde menns teorier
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Eliteskole ønsker flere norske søkere
-
FOTO: ILLUSTRASJONSCRESTOCK
Dømt for å ha skjenket 16-åring til døde
BERLIN (Aftenposten.no): Den 28 år gamle bartenderen Aytac G. ble i går dømt til tre år og seks måneders fengsel for å ha skjenket 16-åringen Lukas W. 45 tequilladrinker så han døde. Lukas stupte i gulvet med 4,2 i promille og døde på sykehuset fire uker senere.
AV: håkon letvik
Følg saken:
Saken regnes som det verste tilfellet av såkalt «komadrikking» blant tysk ungdom til nå.
Drikkekonkurranse
Det var i februar for to år siden at Lukas sent om kvelden kom inn i baren Eye-T i Charlottenburg i Berlin. Baren var kjent for at de ansatte ikke sjekket alderen på ungdom før de serverte dem alkohol.
Det oppsto et veddemål mellom bartenderen Aytac og Lukas om hvem som kunne drikke flest drinker. Aytac skjenket opp drink etter drink med 40% tequila til Lukas, mens mange av hans egne drinker bare besto av vann.
Først tre timer etter at Lukas stupte i gulvet, ble legevakten tilkalt. Eksperter har fastslått at livet hans kunne ha vært reddet hvis legevakten hadde blitt tilkalt straks han falt i koma.
Sjenket mindreårige
Statsadvokaten la ned påstand om fire års fengsel, og kritiserte Aytac G. fordi han hadde forsøkt å påvirke vitner til å forklare seg usant om det som skjedde. 28-åringen var også tiltalt for at han 173 ganger mellom 2005 og 2007 hadde skjenket mindreårige alkohol fordi han ville tjene mest mulig penger.
-Jeg er svært lei meg for det som skjedde, sa den tiltalte før dommen ble avsagt, mens han tidligere i saken nektet all skyld.
Den domfelte barverten har sittet i varetekt siden 16-åringen døde for over to år siden, og han fikk derfor redusert straffen med to måneder.
Politisk engasjement
Bistandsadvokat Adelaide Stronk sa i lagmannsretten i Berlin at Lukas mor fortsatt ikke har kommet seg etter tapet av sønnen for over to år siden.
Den tyske regjeringens ansvarlige for ruspolitikk, Sabine Bätzing, bruker saken som eksempel på at mer må gjøres for å forhindre komadrikking og annet rusmisbruk blant ungdommen.
Hun viser til at hver femte tysk ungdom den siste måneden minst en gang har vært full, og at 23000 ungdommer mellom 10 og 20 år i 2007 måtte behandles på sykehus fordi de var overstadig beruset. Gjennom ulike kampanjer skal problemet nå bekjempes, og den største private sykekassen PKV støtter kampen mot alkohol og narkotika med 50 millioner euro (450 mill. kroner) de neste fem årene.
-Problemet er at vi har regler og straffereaksjoner, men det blir ikke kontrollert godt nok at reglene blir fulgt, sier Sabine Bätzing til TV–stasjonen Bayerischen Rundfunk.
Les også
Siste fra seksjon
-
– Forbrytelser mot menneskeheten
– Gutter og menn voldtas i syriske fengsler, sier FN-topp i kraftsalve til generalforsamlingen i New York mandag ettermiddag.
13 februar 2012 17:46
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Grammy awards 2012 – as it happened
- Ivory Coast v Zambia - as it happened | Jacob Steinberg
- Charlie Brooker: The true value of money – or why you can't fart a crashing plane back into the sky
- Liverpool 'misled' as Luis Suárez says sorry for Evra handshake snub
- Carla Bruni-Sarkozy to be immortalised in 6ft bronze statue
