Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Afghansk politi avhører en mistenkt selvmordsbomber i Helmand-provinsen. Ifølge vanlige borgere er ikke det afghanske politiet noe bedre enn Taliban, snarere tvert i mot. FOTO: AP

    FOTO: Abdul Khaleq

- Heller Taliban enn afghansk politi

Afghanere frykter vold, tyveri og voldtekt fra eget politi.

FOTO: Åserud, Lise


Taliban utnytter humanitær katastrofe
Afghanske kvinner vil kaste burkaen
Obama: – Taliban på defensiven
Tolv skoleelever drept i Afghanistan

Etter at britiske tropper nylig tok over kontrollen over byen Pankela i Helmand-provinsen fra Taliban, var beskjeden de fikk fra lokalbefolkningen klar: send for Guds skyld ikke tilbake det afghanske politiet, melder Washington Post.

Amerikanske og britiske styrker er i gang med en ny offensiv for å ta kontroll over Helmand-provinsen i Afghanistan, hvor Taliban fortsatt kontrollerer rundt halvparten av områdene. Målsetningen er at afghanske myndighetsinstitusjoner, inkludert det nasjonale afghanske politiet, skal overta styringen.

- Kidnappet og voldtok gutter

Men ifølge landsbyboerne i Pankela er ikke afghansk politi noe å trakte etter, snarere tvert i mot. Taliban ble ønsket velkommen som frigjørere da de tok kontroll over byen for ti måneder siden.

- Politiet stoppet folk som kjørte på motorsykler, slo dem og tok pengene deres, sier Mohammad Gul, en eldre mann i Pankela, til Reuters.

Ifølge ham kidnappet politiet også unge afghanske gutter og voldtok dem.

- Hvis guttene var ute på markene og lekte, kom politiet og tok dem og voldtok dem. Du kan gå inn i en hvilken som helst politistasjon og du vil se disse guttene. De holder dem fast til de er ferdige med dem, og lar dem gå, sier Gul.

«Vi var glade da Taliban kom.
De plaget oss aldri.» Mohammad Rasul, innbygger i Pankela

Glad for Taliban selv om sønnen ble drept

FOTO: Aaron Rooks

Innenriksdepartementet i Kabul ville ikke kommentere saken før det hadde snakket med politioffiserene i provinsen.

En annen eldre mann, Mohammad Rasul, sier til Reuters at folk jublet da Taliban tok byen for ti måneder siden.

Selv om hans egen sønn ble drept av Taliban fem år tidligere, foretrekker han terroristgruppen foran det lokale politiet.

- Vi var glade da Taliban kom. De plaget oss aldri, sier han. Ifølge Rasul behandlet Taliban innbyggerne med respekt, i motsetning til politistyrken.

- Hvis britene tar disse folkene tilbake, kan vi ikke bo her. Dersom de kommer tilbake er jeg sikker på at de vil brenne ned alt, sier Rasul.

USA tar grep om politistyrken

USA, som ledet invasjonen av Afghanistan i 2001, og fortsatt leder an i kampen mot terror, har brukt store pengesummer de siste åtte årene på å bygge opp en afghansk nasjonalhær (Afghan National Army, ANA).

Men landet har ifølge Washington Post overlatt opplæringen av politistyrken (Afghan National Police, ANP) til Tyskland, som skal ha brukt langt mindre penger på opplæringen og ifølge avisen bare ha sendt noen få sivile instruktører, noe som har ført til en uforberedt og sårbar politistyrke. ANP skal ha mistet tre ganger så mange menn som ANA i kamper forrige år.

USA sender derfor 4.000 militærinstruktører til Afghanistan i år for å fokusere på å profesjonalisere politistyrken.

Hele politistyrker blir nå tatt ut fra områdene de arbeider i og sendt til avsidesliggende leirer for et åtte ukers intensivt treningskurs, ifølge Washington Post.

- Moralen er fortsatt høy Statsminister Gordon Brown om de britiske styrkene etter at 15 soldater er drept på under to uker

Militæroperasjoner skal fjerne Taliban

Deler av de britiske styrkene har nå gått sammen med 4.000 amerikanske marinesoldater og flere hundre soldater fra de afghanske sikkerhetsstyrkene i Operation Khanjar, eller Operation Strike of the Sword som den også kalles, som har til hensikt å øke sikkerheten i Helmand-provinsen før det afghanske presidentvalget i august.

Britenes Operation Panther's Claw, med 3.000 britiske soldater, som har til hensikt å fjerne Taliban fra Helmand-provinsen har pågått siden 19. juni. Britiske soldater har vært i Helmand-provinsen siden 2006.

De siste to ukene har 15 britiske soldater mistet livet under operasjonen, og misnøyen med Storbritannias Afghanistan-politikk vokser både til høyre og venstre for Gordon Brown. De venstreorienterte vil trekke Storbritannia ut av Afghanistan, mens de konservative, som David Cameron, kritiserer regjeringen for å ikke gi styrkene nok våpen og utstyr.

Statsminister Gordon Brown insistererer likevel på at operasjonen er vellykket, og at britene vinner frem i området.

- Til tross de tragiske tapene, er moralen fortsatt høy, og jeg kan rapportere om at offiserene rapporterer om at de pågående operasjonene går bra, skriver Gordon Brown i et brev til sine statsråder.

Han sier at britene har markert seg overfor Taliban i Helmand, og at de vil styrke sikkerheten for lokalbefolkningen foran valget.

Samtidig understreker Brown at regjeringen har styrkene i Afghanistan som sin høyeste prioritet, og at regjeringens tilskudd til operasjonene i Afghanistan har økt fra 700 millioner pund (7,4 milliarder kroner) til 3 milliarder pund (32 milliarder kroner). Samtidig sendes flere minebeskyttede kjøretøyer og Merlin-helikoptere til styrkene.

Les også

Siste fra seksjon

Helmand-provinsen: Ligger i Sør-Afghanistan og grenser til provinsene Kandahar og Nimroz, samt til Pakistan. Er med sine 60.000 kvadratkilometer landets største provins. Består av store ørkenområder i sør og fjell i nord. Domineres av pashtunerne, som er Afghanistans største og tradisjonelt mektigste etniske gruppe. Står for over halvparten av landets opiumsproduksjon, som er konsentrert rundt Helmand-elven, Afghanistans lengste. Har til tross for et omfattende nærvær av internasjonale soldater vært sentrum for Talibans opprør de siste årene. Gruppen skal fortsatt kontrollere fire av provinsens 13 distrikter.

Nærmere 86.000 utenlandske soldater er utplassert i Afghanistan. Soldatene tjenestegjør i den NATO-ledede ISAF-styrken og i USAs Operation Enduring Freedom (OEF). Siden NATO tok over kommandoen over ISAF-styrkene i Afghanistan i 2003, har antallet soldater økt fra 5.000 til drøyt 58.000. 42 land bidrar med soldater til ISAF-styrken. Ifølge forsvaret har Norge for tiden 500 soldater, samt inntil 150 norske spesialsoldater, under ISAF-kommando i Afghanistan. En del av soldatene er til enhver tid hjemme i Norge på permisjon. USA har drøyt 26.000 soldater i ISAF, og har i tillegg rundt 28.000 soldater i OEF i Afghanistan.

Relaterte bilder

Helmand-provinsen i oransje.

Amerikanske soldater gjennomsøker en bolig i Garmsir-distriktet i Helmand i forbindelse med Operation Khanjar, som tar sikte på å fjerne Taliban fra Helmand-provinsen og skape ro og orden før det afghanske presidentvalget i august. FOTO: AFP FOTO: MANPREET ROMANA

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger