Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • FOTO: AFP PHOTO/RAUL ARBOLEDA

Kan ikke garantere at norsk sprengstoff ikke har havnet hos FARC

Svenske våpen som ble eksportert til Venezuela, har blitt funnet hos FARC-geriljaen i Colombia. Norge eksporterte sprengstoff til Venezuela i 2005, og UD kan ikke garantere at materiellet ikke har havnet hos FARC.


Funnene av svenske våpen hos FARC-geriljaen har skapt stor internasjonal oppmerksomhet. Både CNN og BBC har skrevet om saken, og saken har ført til krise i forholdet mellom Venezuela og Colombia.

Isfront

- Det er ikke første gang dette skjer. Vi har tidligere funnet våpen som er solgt fra et europeisk land til Venezuela hos FARC-geriljaen, sa Colombias visepresident Francisco Santos mandag.

AT-4 blir regnet for å være et av verdens mest avanserte panservernvåpen, og det er det svenske selskapet Saab Bofors Dynamics som har levert våpnene til Venezuela.

Venezuela nekter på sin side for å ha solgt våpen til FARC, og kaller beskyldningene for latterlige. De svenske våpnene ble solgt til Venezuela på 1980-tallet.

Eksporterte sprengstoff i 2005

Norge eksporterer ikke lenger noe forsvarsmateriell til Venezuela.

I 2005 solgte Norge imidlertid militært sprengstoff til en verdi av rundt to millioner kroner til landet.

Sprengstoff går under kategori A-materiell.

- Vi har imidlertid ikke levert noe våpen, og det er dette som er mest attraktivt for denne type grupper. Likevel er det nok også ønskelig med sprengstoff blant geriljagrupper, sier kommunikasjonsrådgiver Bjørn Svenungsen i Utenriksdepartementet til Aftenposten.no.

Myndighetene i Colombia har flere ganger beslaglagt sprengstoff som de mener tilhører FARC. Senest i mars meldte BBC at en bombefabrikk hadde blitt avslørt.

Svenungsen opplyser at Norge har et av verdens strengeste regelverk når det gjelder salg av forsvarsmateriell, og at det ikke er kjent at norsk forsvarsmateriell har kommet på avveie. Han legger til at Venezuela i leveransen fra 2005 skrev under på en sluttbrukererklæring, som garanterer at våpnene ikke blir videresolgt.

Dette er den samme avtalen Sverige hadde med Venezuela.

- Er det da ikke fare for at norske leveranser også havner hos FARC-geriljaen?

- Det er et godt spørsmål. Vi har jo ingen garantier for at dette ikke har skjedd, sier Svenungsen.

I hovedsak NATO-land

Våpenprodusenten Kongsberg Gruppen sier de ikke har mulighet til å selge våpen til Venezuela.

- Vi må forholde oss til de reglene Utenriksdepartementet har satt, og kan derfor ikke selge våpen til Venezuela, sier kommunikasjonssjef i Kongsberg Gruppen Tom Røren til Aftenposten.no.

- Vi har fått en kontrakt i Brasil, men eksporterer ellers ikke våpen til land i Sør-Amerika. Våre leveranser går i hovedsak til NATO-landene, sier han.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

  • Tvitret – risikerer dødsstraff

    En 23 år gammel saudisk journalist står i fare for å bli henrettet etter at han lørdag sendte ut en Twitter-melding der han fortalte at han tvilte på budskapet til religionsstifteren Muhammed.

Venstreorientert geriljabevegelse stiftet i 1960. Geriljaens fulle navn er Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (Colombias væpnede revolusjonære styrker). Har tidligere hatt om lag 17.000 soldater under våpen, men anslås i dag å være redusert til rundt 9.000 medlemmer. Har i mange år skaffet penger gjennom bankran og kidnapping av framstående colombianske næringslivsfolk og politikere. Mange soldater holdes også som fanger. I de siste fem til ti årene har FARC blitt stadig mer engasjert i produksjon og smugling av kokain, ofte i samarbeid med kriminelle og med de høyreorienterte paramilitære styrkene. Colombianske myndigheter sier geriljaen holder over 700 personer fanget. (Kilder: Reuters, NTB)

Kategori A: våpen og ammunisjon av alle slag, samt materiell som i vesentlig grad vil kunne påvirke de militære styrkeforhold utover nærområdet, herunder materiell for havovervåking og elektroniske tiltak mot satellittbårne systemer. Kategori B: annet forsvarsmateriell som ikke har de egenskaper A-materiell har, for eksempel elektronikk og styringssystemer. Kilde: UD

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger