Les også:

Ifølge Karzai ble det registrert 73 angrep i 15 provinser i løpet av valgdagen.

- Det afghanske folket trosset raketter, bomber og trusler og gikk ut for å avgi stemme. Vi får vente og se hvor høy valgdeltakelsen var, men folk avga stemme, og det er storartet, sa Karzai på valgkvelden.

- En seier for Taliban

De mange angrepene på valgdagen viser at valget ble en seier for Taliban, mener Afghanistan-kjenneren Arne Strand. Torsdagens valg i Afghanistan ble forstyrret av bombeeksplosjoner og rakettangrep i store deler av landet, også i de nordlige provinsene hvor Taliban ikke har stått sterkt de siste årene.

Selv om de spektakulære angrepene uteble, mener Arne Strand, seniorforsker ved Christian Michelsens institutt (CMI), at Taliban på flere måter har seiret i valget.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Afghanske politimenn bærer bort liket av en mann som ble drept i en skuddveksling i Kabul, like etter at valglokalene åpnet i dag. (FOTO: AFP PHOTO/MASSOUD HOSSAINI)

Rakett mot Karzais bror

- Ved ikke å delta i valget, har Taliban klart å markere hvor sterkt de står, både politisk og militært, forklarer Strand til NTB.

- Militært ved at de har utført mange angrep. Ingen særlig store, men når de får raketter til å lande i hagen til president Hamid Karzais bror i Kandahar i sør, og når de klarer å angripe i provinser som Baghlan og Kunduz i nord, så viser de at de har en viss representasjon i store deler av landet, sier Afghanistan-eksperten.

Strand er forbauset over Talibans militære rekkevidde og mener gruppa har vokst seg så sterk at den også har en betydelig politisk rolle.

- Angrepene viser at den som blir president, må forholde seg til Taliban, sier Strand.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Burka-kledde kvinner venter på å få avgi sin stemme ved en skole i Kandahar. (FOTO: AFP PHOTO/BANARAS KHAN)

Svak president

Franske Olivier Roy, ekspert på politisk islam, mener også at Taliban har befestet sin posisjon.

- Taliban tror at de vinner, så de kommer ikke til å forhandle, sier Roy til AFP. Han mener president Karzai er for svak til å innlede samtaler med islamistgruppen, og at det politiske landskapet i Afghanistan vil være uforandret etter valget.

- Karzai øyner mulighet for å få de moderatene delene av Taliban over til sin leir, men Taliban kommer aldri til å bli med i en koalisjon ledet av Karzai, sier Roy.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Det var en fornøyd president som møtte pressen etter at valglokalene var stengt. (FOTO: REUTERS/Ahmad Masood)

Valgfusk

Allerede før valglokalene stengte torsdag, kom det anklager om valgfusk. Blant annet mente guvernøren i Mazar-e-Sharif, Atta Mohammed Nur, at det har foregått massivt juks i favør av Karzai.

Tilsvarende påstander kom fra presidentkandidaten Ramazan Bashardost, som kaller valget «en komedie». Reglene for valget tilsier at stemmene skal telles opp lokalt, i valglokalet, noe som tyder på at det vil bli stilt spørsmål ved hele gjennomføringen av valget, ifølge Arne Strand.

- Med mer enn 7.000 valgsteder har jeg vondt for å tro at det er observatører alle plasser, og det er da spørsmål om det vil bli brukt makt for å påvirke opptellingen, sier Strand.

Ifølge valgkommisjonen i Afghanistan var valgdeltakelsen høy, men Strand understreker at all informasjon fra myndighetene bør etterprøves, fordi den afghanske regjering vil tjene på å fremstille valget som en suksess.

- Den offisielle versjonen er at dette har gått bra, men det kan vi ikke stole på, mener den norske Afghanistan-forskeren.

Det er ikke ventet noe valgresultat på flere dager.

Artikkelen fortsetter under bildet.

En afghansk mann viser frem beviset på at han har avlagt sin stemme. Blekkmerket på fingeren skal forhindre at noen stemmer flere ganger. (FOTO: REUTERS/Ahmad Masood)

NATO-sjefen: - En suksess

NATO-sjef Anders Fogh Rasmussen kaller gjennomføringen av valget i Afghanistan en suksess.

- Sett fra sikkerhetssiden har valget vært en suksess, konstaterer Fogh Rasmussen. NATO-sjefen, som torsdag besøkte Reykjavik, mener valget har blitt gjennomført på en effektiv måte, og hyller afghanerne som deltok.

- Jeg vil gratulere det afghanske folket for motet de har vist, sa Fogh Rasmussen i en weboverført tale torsdag ettermiddag. Et 20-talls mennesker mistet livet i uroligheter og Taliban-angrep på valgdagen, men Fogh Rasmussen mener det hele gikk bedre enn fryktet.

Han hyller de afghanske sikkerhetsstyrkene, og lover at NATO vil arbeide for å doble deres antall den kommende tiden. Samtidig oppfordret han alle presidentkandidatene og deres tilhengere om å respektere utfallet av valget.

- Det må håndteres på en ansvarlig måte, uansett hva utfallet vil bli, sa Fogh Rasmussen.