Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Israels utenriksminister Avigdor Lieberman kommer igjen med harde utfall mot Jonas Gahr Støre og Norge.

    FOTO: SCANPIX

– Norge for fiendtlig til å ha observatører

AMMAN / OSLO (Aftenposten.no): Israel bør vurdere å kaste ut norske observatører i Hebron på Vestbredden på grunn av Norges fiendtlige holdning til Israel, mener utenriksminister Avigdor Lieberman.

En grundig gjennomgang av Israels forhold til Norge er nødvendig, erklærte Israels utenriksminister Avigdor Lieberman overfor sine regjeringskolleger torsdag. Et element i denne gjennomgangen er å vurdere observatørenes stilling, fremholdt han, ifølge den israelske avisen Haaretz.

- Fiendtlig holdning

Det var på et møte med sin norske kollega Jonas Gahr Støre i New York i forrige uke at det skal ha toppet seg for Lieberman:

Av alle møtene han hadde med utenriksministre under FNs generalforsamling, var dette det vanskeligste, sa han i regjeringskonferansen: «Nordmennene inntar en svært fiendtlig holdning mot oss. Det kan være at tiden er kommet for å revurdere vårt forhold til dem og vår holdning i saker som er viktige for dem, slik som deres observatører i Hebron, eller når det gjelder Israels samarbeid med giverlandskonferansen, som de leder», sa Lieberman.

På møtet med Støre skal den israelske ministeren ha protestert mot Norges kontakt med Hamas-regimet på Gaza-stripen og mot feiringen av 150-årsjubileet for Knut Hamsuns fødsel. Selv om TIPH- styrken også har observatører fra Italia, Sverige, Danmark, Tyrkia og Sveits, har Norge hatt en ledende rolle siden opprettelsen.

Den norske lederen for de internasjonale observatørene i TIPH-styrken, brigader Britt Brestrup fra Norge, sier på telefon til Aftenposten.no at hun ikke vil uttale seg om Liebermans utspill. Brestrup henviser til utenriksdepartementet i Oslo for kommentarer.

- Utmerket samarbeid

Utenriksdepartementet er foreløpig har ikke fått kommunisert Liebermans utspill via ofisielle kanaler.

- Vi har registrert at israelske medier har skrevet om dette, men vi har ikke fått en offisiell uttalelse. Utenriksminister Støre og utenriksminister Lieberman møttes nylig i New York. Dette var ikke noe tema på det møtet, og det har heller ikke vært det i andre bilaterale samtaler, sier Raghnild Imerslund, kommunikasjonsrådgiver i Utenriksdepartementet, til Aftenposten.no.

- Avtalen mellom partene i forbindelse med TIPH blir fornyet hver sjette måned, og ble det i sommer. Da ble Norge bedt om å fortsette arbeidet, sier hun.

- Norge har hatt et utmerket samarbeid med Israel omkring TIPH siden begynnelsen av 90-tallet, og ønsker å fortsette med dette, avslutter kommunikasjonsrådgiveren.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger