Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Torsdag bestemte Christopher Kelly at det blir slutt på bonusutbetalingene til parlamentsmedlemmer som slutter i jobben. Det skaper debatt.

    FOTO: FOTO:AP

Kan bli mannefall i det britiske parlamentet

For å gjenerobre noe av tilliten i befolkningen, skal det bli slutt på de folkevalgtes bonuser når de slutter frivillig. Men regelen trer ikke i kraft før etter neste valg.


Det har vært krisetilstander i britisk politikk siden avisen The Daily Telegraph 8.mai avslørte politikernes flittige og kreative bruk av parlamentets refusjonsordninger. Skandalen strakk seg helt opp til statsminister Gordon Brown.

En rekke statsråder og medlemmer av underhuset har fått refundert penger for alt fra privat oppussing til kjøp av pornofilmer, alt på skattebetalernes bekostning.

I juni trakk hele seks statsråder seg fra sine stillinger, og Brown fikk hastverk med å sette sammen en ny regjering.

«Dette gir folkevalgte en pervers motivasjon til å ta pengene og stikke» Britisk parlamentsmedlem

Avvikler gullkantet bonus

For å gjenerobre noe av tilliten i befolkningen ble det onsdag klart at parlamentsmedlemmer ikke lenger får lov til å ansette familiemedlemmer til å jobbe for seg, noe som tidligere har vært en lukrativ ordning.

FOTO: Toby Melville

Torsdag bestemte dessuten Ian Kennedy, som er den ledende rådgiveren for regjeringen, at den gullkantede sluttbonusen skal avvikles i de tilfellene politikerne går av frivillig.

«The golden shake», som den også blir kalt, har fungert slik at alle folkevalgte som slutter ved et parlamentsvalg får utbetalt et engangsbeløp.

Summen avhenger av ansiennitet, men for dem som har sittet lenge er den på rundt 650 000 kroner ifølge The Independent. Dette engangsbeløpet kommer i tillegg til den vanlige pensjonen.

- Motivasjon til å stikke av med pengene

Ettersom den nye regelen først trer i kraft etter neste års valg, vil imidlertid mange parlamentsmedlemmer trolig benytte seg av en siste mulighet til å få med seg bonusen.

- Dette gir folkevalgte en pervers motivasjon til å ta pengene og stikke, sier et av parlamentsmedlemmene til avisen.

En rekke av de folkevalgte har allerede bestemt å gi seg ved neste års valg, mange som følge av all den negative oppmerksomheten politikerne har fått den siste tiden.

På grunn av bonusordningen kan ifølge The Independent en fjerdedel av parlamentsmedlemmene nå forsvinne. Venter politikerne til etter det kommende valget får de kun med seg to månedslønner i stedet for en hel årslønn, dersom man frivillig slutter i jobben.

- Det er en meningsløs idé. Kelly burde enten ha beholdt dagens utbetalinger, eller innført den nye regelen før valget, sier en tidligere minister til avisen.

FOTO: LEFTERIS PITARAKIS

Forsvarer avgjørelsen

Kelly mener alle avsløringene om de folkevalgtes unødvendige utgifter har ført til «betydelig skade», og at det derfor er nødvendig å vise lederskap og besluttsomhet i tiden fremover.

Både statsminister Gordon Brown og de konservatives leder, David Cameron, sa seg enige i Kennedys beslutning.

Det spørs imidlertid om tiltakene som nå kommer kan redde politikernes troverdighet.

I sommer kom det blant annet frem at politikerne ignorerte folkets vrede og introdusere nye regler som gjør at de uten å fremvise kvitteringer årlig kan kreve opptil 9000 pund dersom de bor borte fra hjemmet sitt.

Saken ble aldri debattert i parlamentet, og den ble vedtatt uten at befolkningen fikk vite om det.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger