Mest delt
Døde menns teorier
Kjørte bil flere kilometer i skiløypa - satte seg fast
Eliteskole ønsker flere norske søkere
Ny norsk rekord i Wordfeud
Brown foreslår global skatt eller tvangsforsikring for banker
Storbritannias statsminister ønsker en «ny sosial kontrakt» mellom verdens banker og resten av samfunnet.
AV: anders nordstoga
Publisert:
Oppdatert:
- G20 kan overta for FN
- Langsom begravelse
- På kanten av stupet
- Norsk og global krise
- - Obama dropper klimakonferansen
- – Pengene blir vanskeligst i København
- Gummikuler og tåregass mot G20-demonstranter
- Sirkus G20
- - Verdens hemmeligste bank under press for å åpne opp
- Pengefondet spår svak europeisk vekst
Kommentarer:
- Per Kristian Haugen:
- Ola Storeng: ;
- Helge Hveem:
Fikk støtte, delte ut bonuser
Den britiske regjeringen var blant de første som fikk vedtatt storslagne redningspakker for finansnæringen i fjor høst. Brown sa i St. Andrews at finanssektoren er så viktig, at regjeringer ikke har annet valg enn å gi dem støtte når de faller. Flere av bankene som mottok milliarder gjennom redningspakkene, deriblant amerikanske Goldman Sachs, har siden gått med store overskudd, og delt ut millioner i bonuser til sine ansatte. G20 har erklært at de vil bekjempe høye bonuser .En ny «sosial kontrakt»
Brown ba om en «ny økonomisk og sosial kontrakt» med bankene, for å gjøre dem mer ansvarlige overfor resten av samfunnet. Mer konkret, men temmelig forsiktig, foreslo Brown «å vurdere å etablere» et fond til eventuelle fremtidige redningspakker. Som mulige måter å finansiere fondet, nevnte han en obligatorisk global bankforsikring, eller en skatt på internasjonale transaksjoner, som blant andre Tysklands finansminister, Peer Steinbruck, allerede har foreslått.Omstridt skatt
En slik skatt kalles gjerne en «Tobin-skatt», etter den amerikanske økonomen og nobelprisvinneren James Tobin, som først foreslo den, for å gjøre kortsiktig valutaspekulasjon mindre lønnsomt. Denne type skatt er omstridt blant økonomer. Noen mener den vil kunne dempe økonomisk vekst i utviklingsland, ved å gjøre internasjonal handel mindre effektiv. Storbritannia har tidligere motsatt seg ideen. Blant skattens mest kjente støttespillere, er milliardæren George Soros.Klima sentralt tema
Selv om det offisielle temaet for møtet var den videre håndteringen av finanskrisen, klatret klima også opp på dagsordenen. Demonstranter lenket seg i går fast på veien mellom hotellet hvor møtet finner sted, og den nærmeste byen, for å understreke betydningen av problemet. Danmarks statsminister, Lars Løkke Rasmussen, føyde i dag seg inn i rekken av politikere som åpent erkjenner at det nå er umulig å oppnå en juridisk bindende avtale i København i desember. - Men dere finansministre holder nøkkelen til en endelig avtale. Dere må komme med konkrete forslag til å hjelpe utviklingsland til å håndtere klimaendring, sa Løkke Rasmussen.Feil forum?
Den danske statsministeren foreslo et globalt «klimafond», som burde være klart «umiddelbart». Han fikk støtte fra Storbritannias finansminister, Alistair Darling, som i sitt innlegg sa at det måtte skje fremgang i løpet av dagens møte. - Hvis en avtale om finansieringen ikke er på plass, vil det være mye, mye vanskeligere å få til en avtale i København, sa Darling. Flere av delegatene på møtet mener imidlertid det er tvilsomt at G20 vil komme fram til en avtale, fordi G20 ikke er riktig forum for slike diskusjoner, sier en fransk kilde til AFP.- Bjurstrøm:
Les også
Siste fra seksjon
-
Nynazister marsjerte i Dresden
Rundt 800 nynazister markerte mandag årsdagen for bombardementet av Dresden under andre verdenskrig. Men det var over 13.000 motdemonstranter som satte sitt preg på byen.
13 februar 2012 21:55
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Pakistan v England – first ODI as it happened | Rob Smyth
- Whitney Houston album price hike sparks controversy
- Grammy awards 2012 – as it happened
- Ivory Coast v Zambia - as it happened | Jacob Steinberg
- Charlie Brooker: The true value of money – or why you can't fart a crashing plane back into the sky

Kommentarer