Mest delt
Frp frir til innvandrere
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Døde menns teorier
-
Et symbolmettet bilde av amerikanske soldater foran en ødelagt russisk stridsvogn i Afghanistan.FOTO: AFP
Eide advarer Obama mot å sende feil signaler til Afghanistan
FNs spesialutsending i Afghanistan, Kai Eide, mener presidenten bør snakke om en «overgang», ikke en «utvei».
AV: anders nordstoga
- - Obama sender 30.000 nye soldater
- Afghanistans skjebneuke
- NATO venter spent på Obama
- Tror Eide vil trekke seg innen april
- Afghanistan-rapport krever Eides avgang
- – Kan være slutt for Eide i Afghanistan
- To bøker som kan avgjøre krigen i Afghanistan
- Sp vil ha Obama til å si nei til Husebyskogen-ambassade
- Obama ankommer Oslo allerede onsdag 9. desember
- Obama sender trolig flere soldater til Afghanistan
- Afghanistan trenger et sterkt FN
- - Afghanske soldater og politi drept i NATO-angrep
- Kai Eide flytter 600 ansatte
- Demokratiet nede for telling i Afghanistan
- Karzai slår tilbake mot Eide
- Karzais motkandidat trekker seg
- På vei til Afghanistan - og de gleder seg
- Obama krever handling av svekket Karzai
Det hvite hus bekrefter tirsdag ettermiddag at ytterligere 30.000 amerikanske soldater skal sendes til Afghanistan i løpet av en periode på seks måneder, melder nyhetsbyrået Associated Press.
Obama skal holde en tale i kveld norsk tid, og der vil han i større grad enn tidligere konkretisere når amerikanerne skal trekke seg ut av Afghanistan.
Med 30 000 flere soldater vil det totale antallet komme opp i over 100 000. Hovedoppdraget til de nye soldatene vil være å stoppe Talibans fremmarsj i landet, samt å beskytte innbyggerne i de sårbare områdene sør og øst i landet.
Eide ber Obama være forsiktig
Kai Eide sier til nyhetsbyrået Associated Press at president Barack Obama må være forsiktig med å legge for sterk vekt på USAs behov for å finne en vei ut av Afghansitan. - Det vil være galt å snakke om en utveisstrategi. Jeg mener at vi må snakke om en overgangsstrategi, hvilket er noe helt annet, sier Eide. Overgangen innebærer at stadig mer ansvar pålegges afghanske myndigheter, utdyper han. Obama diskuterte USAs videre strategi med Afghanistans president Hamid Karzai i en timelang videokonferanse tirsdag, opplyser Karzais kontor. Det vil være galt å snakke om om en utveisstrategi. Jeg mener at vi må snakke om en overgangsstrategi, hvilket er noe helt annet Kai Eide, FNs spesialutsending til Afghanistan- Karzai var «fornøyd»
Det oppgis ingen detaljer fra samtalen, men en anonym kilde sier til det amerikanske nyhetsbyrået at Karzai var «fornøyd» («happy»). Den amerikanske presidenten har i dag også snakket med flere andre statsledere, deriblant Pakistans president, Asif Ali Zardari. Tirsdag kveld norsk tid skal Obama holde en viktig tale om Afghanistan, hvor han ventes å kunngjøre at han vil sende mellom 30.000 og 35.000 ekstra soldater til landet. Det totale antallet vil da overstige 100.000. I et brev som havnet i pressens hender, ba USAs øverstkommanderende i Afghanistan, general Stanley McCrystal, om minst 40.000 ekstra soldater. Artikkelen fortsetter under bildet.
FOTO: SAUL LOEB
Rekordmange omkommet i år
Danmarks statsminister, Lars Løkke Rasmussen, snakket med Obama på mandag. Han sier at presidentens plan må det lettere for NATO-styrkene å trekke seg ut av landet på et senere tidspunkt. Etter at antallet ekstra amerikanske soldater synes å være kjent, er den største spenningen foran Obamas tale knyttet til hvordan han vil begrunne opptrappingen. Flere kritiske røster mener det er umulig å vinne over opprørerne med konvensjonelle militære midler. Det er ventet at Obama i talen vil legge vekt på betydningen av andre enn militære virkemidler. 500 NATO-soldater har i år dødd i Afghanistan. Det er flere enn noe annet år siden invasjonen i 2001.Les også
Siste fra seksjon
-
Israelske diplomater angrepet
En diplomat fra Israel er skadet etter at en bombe eksploderte i bilen hans i New Dehli mandag. Samtidig ble et tilsvarende angrep i Georgias hovedstad Tbilisi avverget da politiet fant bomben før den detonerte.
13 februar 2012 13:39
