Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Barack Obama på talerstolen etter at helsereformen var vedtatt i Senatet.

    FOTO: AP Photo/Evan Vucci)

Obama: - Jeg kan endelig oppfylle et viktig valgløfte

Senatet har vedtatt helsereformen med 60 mot 39 stemmer.


Helsereform gjennom første avstemning
Konservativ demokrat avviser helsereformen


Barack Obama har fått den julepresangen han hadde håpet på. Forslaget til amerikansk helsereform har fått det nødvendige flertall i Senatet, ifølge Reuters .

Reformen ble vedtatt med 60 mot 39 stemmer like etter klokken 07 lokal tid.
I henhold til reglene i Senatet trenger Demokratene 60 stemmer ved tre avstemninger for å få reformen vedtatt. Den tredje og siste avstemningen ble gjennomført julaften.

- Historisk



President Barack Obamas kanskje viktigste innenrikspolitiske reform er dermed vedtatt i Senatet innen jul.
- Øyeblikket er historisk, og jeg kan endelig oppfylle et viktig valgløfte, sa Obama.
- Dette vedtaket bringer oss nærmere en slutt på en nesten hundre år lang kamp, sa presidenten før han reiste på juleferie til Hawaii.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Visepresident Joe Biden (t.v.) entrer salen på Capitol Hill før den avgjørende voteringen. (FOTO: Win McNamee/Getty Images/AFP)

FOTO: WIN MCNAMEE

- På høy tid

- Det er på høy tid at vi erklærer helsetjenester som en rettighet ikke et privilegium, sier majoritetslederen i Senatet, Harry Reid, rett etter voteringen ifølge CNN.
- Dette er en seier for amerikanske familier, sier Montana-senator Max Baucus.
Avstemningen fulgte partiskillelinjene til punkt og prikke: Alle demokratene stemte for og alle republikanerne stemte mot.

- Denne kampen er langt fra over. Mine kolleger og jeg vil jobbe for å forhindre at dette lovforslaget blir lov, sier republikanernes leder i Senatet, Mitch McConnell, ifølge Reuters.
Reformen er nemlig ikke helt i mål ennå.

30 millioner

Representantenes hus har allerede vedtatt en helsereform, og forsøkene på å slå sammen de to lovforslagene fra Huset og Senatet er ventet å begynne i dagene etter jul. Deretter skal lovforslaget sendes til president Barack Obama.

Forslaget som nå er vedtatt i Senatet vil gi helseforsikring til 30 millioner amerikanere som i dag står uten dekning.
Men det voldsomt kontroversielle punktet om et offentlig, konkurrerende tilbud om helseforsikring er helt fjernet fra teksten, noe mange demokrater reagerer på.


- Innfrir løftet

Barack Obamas nærmeste politiske rådgiver David Axelrod hevder lovforslaget likevel innfrir presidentens løfte om ny kurs og reform.

- Dette er et veldig godt lovforslag. Det vil gi sikkerhet til folk som allerede har helseforsikring, og de vil hjelpe folk som ikke har råd til forsikring, sier Axelrod til CNN.

Lovforslaget vil sørge for subsidier for å hjelpe dem det gjelder med å betale for forsikringen. Og det setter dessuten en stopper for forsikringsbransjens praksis med å nekte forsikring til klienter som allerede er syke.


Les også

Siste fra seksjon

  • Israelske fly angriper Gaza

    En palestiner ble drept da israelske fly lørdag gjennomførte fire angrep mot Gazastripen som svar på et rakettangrep mot Israel tidligere på dagen.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger