Mest delt
Frp frir til innvandrere
Ærverdig hotell stengt på dagen
Mange førskolebarn har psykiske plager
Pompeii fra 1. verdenskrig
-
- Jeg tror de kjørte på med vilje
Sammenstøtet mellom Sea Shepherd og japanske hvalfangere utenfor Antarktis får etterspill.«Bob Barker», Sea Shepherds nyeste anti-hvalfangstskip, viste to norske flagg da den nærmet seg den japanske fangstflåten natt til onsdag.FOTO: REUTERS/The Institute of Cetacean Research
Sea Shepherd seilte med norsk flagg
Da hvalvernerne fra «Sea Shepherd» nærmet seg de japanske fangstmennene, vaiet det norske flagget i baugen.
AV: kristjan molstad
Flaggene skulle narre japanerne til å tro at det var et norsk skip de møtte.
«Det norske flagget blafret i den kalde, antarktiske luften, og silhuetten av hvalfangsskuta signaliserte at skuta var sendt for å støtte de japanske hvalfangerene,» skriver Sea Shepherd på sin hjemmeside .
Det første møtet mellom den japanske flåten og den norskbygde skuta «Bob Barker» fant sted natt til onsdag denne uken.
«Man kan forstå at japanerne trodde hvalfangsnasjonen Norge hadde sendt et skip for å støtte deres ulovlige fangst... ...Men de ble raskt skuffet da det norske flagget ble firt og erstattet med det svarte og hvite flagget med dødningehode, Neptungaffel og gjeterstav», skriver organisasjonen videre.
Ombygd av Kystvakten
"Bob Barker" er opprinnelig et norsk hvalfangstskip, som ble bygget i Fredrikstad i 1950. På 90-tallet ble skipet bygget om av den norske kystvakten. 1200-tonneren har blant annet fått forsterket baugen for å være rustet mot islagte farvann.Les også: UD protesterer mot misbruk av flagget
Sea Shepherd kjøpte båten i desember, takket være et bidrag på fem millioner dollar fra den amerikanske tv-verten Bob Barker.
"Waltzing Matilda"
Deretter seilte den ned til Antarktis for å delta i "operasjon Waltzing Matilda" - Sea Shepherds offensiv mot den japanske hvalfangstflåten - sammen med skipene «Steve Irwin» og «Ady Gil». Sistnevnte sank natt til fredag, etter at den kolliderte med den japanske hvalfangstskuta «Shonan Maru 2» senere onsdag.Organisasjonens mål er å jage, plage og sabotere de japanske fangstskipene så mye at de ikke klarer å fylle kvoten - og dermed gå med underskudd.
- Vi har tenkt å kjøre dem konkurs, sier Paul Watson selv om aksjonen.
Les også
Siste fra seksjon
-
Putin lover mer penger til middelklassen
Tre uker før presidentvalget i Russland lover storfavoritt Vladimir Putin mer penger til leger og høyskole- og universitetslærere for å sikre valgseieren.
12 februar 2012 22:08

