Iran øker nå anrikningen av uranen de produserer fra 3,5 prosent til 20 prosent.
Landet trenger 90 prosent høyanriket uran for å kunne lage atomvåpen.

Lederen for det iranske atomkraftprogrammet, Doktor Ali Akbar Salehi, er klar til å bygge ti nye uran-anlegg. (FOTO: REUTERS)
Bygger ti anlegg
Lederen for Irans atomkraftprogram, Ali Akbar Salehi, gjør dag klart at Iran allerede tirsdag vil begynne utrikningen av uran.
– Iran kommer til å bygge ti anlegg for urananriking det neste året, sier Salehi, ifølge nyhetskanalen al-Arabiyya.
Uran-utrikningen skjer på ordre fra Irans omstridte president Mahmoud Ahmadinejad.
– Jeg har bedt doktor Salehi om å begynne produksjonen av 20-prosent drivstoff med bruk av sentrifugere, sa Ahmadinejad i en TV-overført tale søndag.
De nye uttalelsene fører til frykt for at Iran er i ferd med å skaffe seg teknologi som vil gjøre landet i stand til å skaffe atomvåpen.
Dette vil være et stort skritt mot å kunne produsere våpen-gradert uran.
David Albright, Institute for Science and International Security.
Begynner i mars
Ifølge den statlige TV-kanalen al-Alem vil Iran begynne å bygge anleggene 21.mars i år.
USAs forsvarsminister Robert Gates. (FOTO: AP)
Men de iranske lederne insisterer på at dette skrittet ikke er en krigserklæring mot Vesten:
- Døren er åpen for forhandlinger, sier president Mahmoud Ahmadinejad, ifølge al-Arabiyya .
Politico beskriver den iranske presidentens uttalelser som et «dobbeltspill».
Truer med sanksjoner
Presidentens utspill fikk USAs forsvarsminister Robert Gates til å utbryte at han var «meget skuffet» over Irans svar på stormaktenes forsøk på å få landet med på et kompromiss.
- Hvis det internasjonale samfunnet står sammen og utøver press mot iranske myndigheter, vil sanksjoner og press fortsatt kunne virke, sa Gates søndag, ifølge Politico.
Det er fortsatt uklart om Kina, som har vetorett i FNs sikkerhetsråd, vil støtte eventuelle sanksjoner mot den islamske republikken.

Her på det iranske anlegget i byen Bushehr produseres atomkraft. FOTO: AFP













