Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Al-Qaidas nestkommandant Abu Sufyan al-Azdi oppfordrer til drap på kristne og jøder. FOTO: AFP

    FOTO: -

Al-Qaida vil drepe kristne og jøder i Jemen

Nytt lydspor fra al-Qaida-topp.

Al-Qaida oppfordrer til drap på kristne og jøder på den arabiske halvøyen, melder nyhetsbyrået Reuters.

- Vår profet beordret oss til å fordrive dem fra vår halvøy, sier den tidligere Guantanamo-fangen Saeed al-Shehri i en tale som ble kringkastet gjennom al-Qaidas distrubsjonsnettverk mandag.

Al-Shehri er nestkommandant for al-Qaida på den arabiske halvøyen (Saudi-Arabia og Jemen).

Det jødiske folk var en gang en tallrik befolkningsgruppe i Jemen, men er nå redusert til en minoritet på maksimalt noen få hundre individer.

Svært få kristne bor på den arabiske halvøyen, men særlig i Saudi-Arabia og gulfstatene jobber det mange utlendinger.

Vil angripe



Han oppfordrer også til angrep på amerikanske interesser «overalt».

- Det finnes ingen annen løsning enn det Osama bin Laden sa, USA vil aldri kunne drømme om å leve i sikkerhet, før vi lever slik i Palestina.

- Korsførerne fører krig



Al-Qaida mener at USA og Vesten, sammen med de arabiske regimene, ønsker å til krig mot Jemen.

- Korsfarerne fører krig, ikke direkte, men indirekte, ved å samle informasjon gjennom spionfly og bombing, slik de også gjør i Waziristan.

Al-Qaida-toppen takket også deres allierte i Somalia, al-Shabab, som har lovet å sende deres hellige krigere til støtte for al-Qaida-toppene i Jemen.

- Vi takker dere for deres initiativ til å sende deres hellige krigere hit.

Al-Qaida-senter



Ifølge nyhetskanalen Aljazeera oppholder det seg omtrent 500 al-Qaida-krigere i Jemen.

Det har også vært flere bombeangrep mot det som antas å være terrornettverkets baser sør i landet.

Hyller «trusebomberen»



I åpningen av lydsporet hyller også al-Qaida «trusebomberen» Umar Farouk Abdulmutallab som sto bak et forsøk på å sprenge et fly som skulle lande i USA 1. juledag.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger