Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • President Obama møtte republikanerlederne John Boehner (midten) og Eric Cantor da han deltok på et møte hos Republikanerne i slutten av januar. Nå håper Obama å få med opposisjonen på et felles seminar om helsereformen, men de to republikanerlederne stritter truer med boikott.

    FOTO: AP/Charles Dharapak

Truer Obama med boikott

Republikanerledere vil ikke være med på møte om helsereformen med mindre presidenten rykker tilbake til start.

Les også:

En stadig mer presset Barack Obama møter motstand fra mektige republikanere etter at han foreslo et seminar for å diskutere en ny helsereform. Presidenten foreslo søndag et felles, TV-sendt seminar for Demokrater og Republikanere, og satte 25. februar som dato. Men nå kommer to viktige republikanerledere med forutsetninger for å delta på det tverrpolitiske møtet.

Rahm Emanuel.

FOTO: CHIP SOMODEVILLA

I et brev til Obamas stabssjef Rahm Emanuel skriver John A Boehner, Republikanernes leder i Representantenes hus, og Eric Cantor, partiets innpisker, at de er negative til Obamas invitasjon og at de ønsker å dele ut alle kort i helsereformen på nytt.

- Dersom utgangspunktet for dette møtet er det samme lovforslaget som kommer til å ta livet av masse amerikanske arbeidsplasser, ville Republikanerne gjøre rett i å være skeptiske til å delta, skriver de to mektige opposisjonspolitikerne.

Amerikanerne negative



De har langt på vei rett i at amerikanere flest er lite positive til de lovforslagene som allerede er vedtatt av begge kamre i Kongressen. Mens 53,8 prosent av befolkningen er imot Obamas helsereform, er bare 37,3 prosent for, ifølge et gjennomsnitt av nasjonale meningsmålinger.

De to republikanerne avviste også at presidenten arrangerer seminaret i et forsøk på å bygge broer mellom de to partiene, som for tiden nærmest er ute av stand til å samarbeide i nasjonalforsamlingen.

- Det er ikke «tverrpolitisk» å skrive lovforslag bak lukkede dører, for så å avdekke dem og kreve Republikanernes støtte. Tverrpolitiske mål krever tverrpolitiske midler, skriver Boehner og Cantor.

Tror brevet er bløff



Selv om brevet er krast i tonen, er det ikke alle som mener at det er ment som noe annet enn et skremmeskudd. Flere kilder i partiet sier til den troverdige bloggeren Greg Sargent at Republikanerne kommer til å stille på møtet selv om Obama ikke skulle være villig til å forkaste det nåværende lovforslaget.

- Jeg ser ikke noen som er i ferd med å trekke seg ut. Du må ha en veldig god grunn for å gjøre noe sånt, sier en kilde hos Republikanerne til Washington Post-partneren WhorunsGov.com.

En annen kilde bekrefter at det er vanskelig å si nei til en invitasjon fra Det hvite hus.

- Vi har ikke for vane å avvise presidenten når han inviterer oss, uansett hva som måtte være utgangspunktet for invitasjonen. Men jeg må likevel si at vi ikke er veldig fornøyde med å delta i en reklamefilm for presidentens nye «tverrpolitiske» PR-kampanje, sier denne kilden.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger