Mest delt
Frp frir til innvandrere
Ærverdig hotell stengt på dagen
Mange førskolebarn har psykiske plager
Fikk narkolepsi av influensavaksine
-
Suhaib Hasan fra Storbritanias Islamske Råd mener islamske land må legge press på Norge for å stanse publiseringen av karikaturtegningene. FOTO: AFPFOTO: SHAUN CURRY
Islamister: Kutt alle diplomatiske forbindelser til Norge
Oppfordrer muslimske land om å trekke ut sine ambassadører fra landet.
AV: lars akerhaug
Demonstrasjonene mot Dagbladets trykking av en tegning der profeten Muhammed fremstilles som en gris, har ført til flere medieoppslag i arabiske og muslimske land.
FOTO: Arif Ali
- De 57 muslimske statene må legge press på Norge og Danmark for å stoppe slike tåpeligheter og fornedrende tegninger, sier sekreætr Suhaib Hasan fra Storbritanias islamske sharia-råd til den halvstatlige iranske TV-kanalen al-Alem .
Ifølge den iransk-arabiske nyhetskanalen ber han nå européere om å protestere mot trykkingen av karikaturtegningene, som et alternativ til «enkelthandlinger».
Sharia-rådet har ingen offisiell status, men har avdelinger over store deler av Storbritannia.
- Bruk alle virkemidler
Også i Kuwait har trykkingen av karikaturtegningene ført til reaksjoner.
- Muslimske ledere, organisasjoner og internasjonale institusjoner må umiddelbart reagere kraftig for å stoppe disse angrepene på vår profet Mohammed (fred være med ham og hans slekt) og bruke alle virkemidler for å gi seier til vår noble profet, sier Mashaal al-Muallith, medlem av politbyrået i den kuwaitiske Salafistbevegelsen.
- Kutt alle diplomatiske forbindelser til Norge, oppfordrer islamistrepresentanten, ifølge den kuwaitiske avisen al-Rai .
Salafistene i Kuwait fikk internasjonal oppmerksomhet våren 2009, da de oppfordret kvinner til å la vær å stemme i det kommende parlamentvalget.
Også da Aftenposten trykket en faksimile av den danske tegneren Kurt Westergårds karikaturer av profeten Muhammed tidligere i år, førte det til sterke reaksjoner og brenning av norske flagg i Pakistan.
- Kan påvirke trusselbildet
På spørsmål fra Aftenposten.no svarer Politiets Sikkerhetstjeneste (PST) at oppmerksomheten Norge nå blir til del i Midtøsten kan øke påvirke trusselbildet mot Norge.
- Ja, dette kan påvirke trusselbildet mot Norge, men det er ikke noen automatikk i det, sier informasjonssjef Trond Hugubakken i Politiets Sikkerhetstjeneste til Aftenposten.no.
Han viser til at også andre momenter spiller inn, som norsk militær deltakelse i Afghanistan, at Norge er en nær alliert av USA og andre islamkritiske utspill i norsk og internasjonal presse.
- Ekstrem islamisme representerer en latent trussel mot Europa og dermed også Norge. Det er imidlertid mange faktorer som påvirker trusselbildet mot Norge.
Les også
Siste fra seksjon
-
Malmö-drap kobles til svindelforetak
Flere av drapene i Malmö de siste månedene skal være koblet til en rekke falske selskaper, som svindler til seg penger fra småbedrifter.
12 februar 2012 16:46
Relaterte bilder
Arfan Bhatti var blant initiativtakerne til protesten som har fått mye oppmerksomhet i Midtøsten. FOTO: STIAN LYSBERG SOLUM / SCANPIX FOTO: STIAN LYSBERG SOLUM/SCANPIX
Her brenner pakistanske muslimer flagg i protest mot Aftenposten og Norge. FOTO: AFP FOTO: Arif Ali
