Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Selkjøtt sto på menyen i den canadiske nasjonalforsamlingen onsdag.

    FOTO: REUTERS / Chris Wattie / SCANPIX

Canadas folkevalgte festet på selkjøtt

Canadiske folkevalgte har holdt dundrende fest, med selkjøtt på menyen. Festmåltidet var ment som en solidaritetserklæring til fangstfolk som sliter med et europeisk forbud mot selprodukter.

Opposisjonsleder Michael Ignatieff var blant dem som forsynte seg under onsdagens festmåltid. (Foto: REUTERS / Chris Wattie)

FOTO: CHRIS WATTIE

Med en skjønnhetsdronning og andre kjendiser som æresgjester, jafset parlamentarikere onsdag i seg diverse kjøttretter laget av sel i restauranten i nasjonalforsamlingen i Ottawa. Fiskeriminister Gail Shea var blant politikerne som forsynte seg fra matbordet.

Selskuteskipper fikk 30.000 kr i bot

Shea betegnet forbudet mot import av selprodukter som EU innførte i fjor som «misforstått og smålig».

Alle de store politiske partiene i Canada sier seg enige med regjeringen om at selfangsten bør fortsette.

– Europeerne vet ganske enkelt ikke hva de snakker om. Mennesker har til alle tider levd side om side med dyrene og høstet av dyrebestanden, sa opposisjonsleder Michael Ignatieff, som også deltok i onsdagens festmåltid.

– Det smaker faktisk veldig godt, tilføyde han.

Regjeringen i Ottawa har åpnet for en fangst på 338.000 sel per år og mener denne fangsten ikke er noen trussel mot bestanden. Dyrevernere og andre miljøvernaktivister fordømmer selfangsten som barbarisk.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger