Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Den fungerende president en Goodluck Jonathan har oppløst Nigerias regjering.

    FOTO: PIUS UTOMI EKPEI/AFP

Goodluck Jonathan oppløser regjeringen

Nigerias fungerende president Goodluck Jonathan har oppløst regjeringen i det urolige landet.

– Han ga oss ingen begrunnelse. Statssekretærer vil overta ledelsen av departementene i morgen, sa avtroppende informasjonsminister Dora Akunyili etter at avgjørelsen ble kjent onsdag.

Dermed styrker den fungerende presidenten sitt grep om makten.

Syk president



Det var Nigerias sykmeldte president Umaru Yar’Adua som hadde utnevnt flertallet av statsrådene i regjeringen som nå går av.

Fra før har Goodluck Jonathan degradert justisministeren og sparket den nasjonale sikkerhetsrådgiveren, begge nære medarbeidere av Yar’Adua.

Lang prosess



Guvernørene i Nigerias 36 delstater og ledelsen i regjeringspartiet skal nå nominere nye kandidater til ministerpostene.

Kandidatene må godkjennes av Senatet, og denne prosessen kan trekke ut i flere uker.

Jonathan overtok som fungerende president i begynnelsen av februar. Yar’Adua hadde da vært i Saudi-Arabia i tre måneder for å få behandling for en betennelse i hjerteposen.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger