Voldsomme opptøyer i Kirgisistan
Blodige kamper mellom demonstranter og politi i hovedstaden Bisjkek. Presidenten kan ha flyktet.
AV: kristoffer rønneberg , jon robin halle
Demonstranter drept av politiet
- Makten er nå i hendene på folkets regjering. Ansvarsfulle mennesker har blitt utnevnt og arbeider allerede for å normalisere situasjonen, sa Roza Otunbajeva på den statlige radiokanalen, ifølge AFP.
Roza Otunbajeva sier ifølge nyhetsbyrået Reuters at hun vil lede den midlertidige regjeringen i seks måneder. I et intervju med nyhetsbyrået sier Otunbajeva at halvåret skal brukes til å forberede et fritt og rettferdig presidentvalg. Hun sier også at hun ikke har noen ide om hvor president Kurmanbek Bakijev kan være.
Reuters melder også at det amerikanske utenriksdepartementet fortsatt mener president Bakijev sitter ved makten.
- 21 døde
Aftenposten.no har vært i kontakt med Elmira Toktogulova i Bisjkek. Toktogulova er tidligere journalist og arbeider i dag med å fremme journalisters rettigheter i Kirgisistan.
- Hva har du sett i gatene i dag?
- Demonstrantene angrep parlamentet, påtalemyndigheten, sikkerhetstyrkenes kontor og militskontorer i Bisjkek. Det er mellom 15 og 20.000 mennesker i gatene i Bisjkek. I de store regionsbyene er det mer enn 5000 i gatene i hver by. Noen militsgrupper og lederne deres har gått over til demonstrantene.
- Kan du gi et tall på antall drepte og sårede?
- Ifølge helsetjenestene og det lokale nyhetsbyrået Akipress er rundt 21 mennesker drept og 180 såret.
FOTO: Ivan Sekretarev
Etter at Aftenposten.no var i kontakt med Elmira Toktogulova har dødstallene steget ytterligere. Kirigisistans helsedepartement oppgir rundt klokken 18.30 onsdag at 40 mennesker har mistet livet, mens 400 er såret, ifølge de store nyhetsbyråene.
- Vil at presidenten skal gå av
Toktogulova forteller at opposisjonen i landet hadde planer om å arrangere store politiske folkemøter over hele landet onsdag 7. april. Slike møter kalles i Kirigisistan Folkets Kurultai. Men styresmaktene stemplet Folkets Kurultai ulovlige og forbød møtene.
Toktogulova svarer følgende på hva demonstrantenes konkrete krav er:
- De krever at president Kurmanbek Bakijev skal gå, de demonstrerer mot økning av strømprisene, nylig privatisering av sentrale statlige selskaper og politisk undertrykning av opposisjonen og den frie pressen. Og de krever at den siste reformen av grunnloven skal oppløses.
Strategisk viktig
Den urolige situasjonen i Kirgisistan skaper bekymring blant stormaktene. Landet har en meget strategisk plassering på kartet i dagens storpolitiske situasjon. Kirgisistan grenser ikke direkte til Afghanistan, men avstanden er ikke stor og USA har en flybase i landet som spiller en viktig rolle i forhold til USAs engasjement i Afghanistan. Norske fly har vært stasjonert på denne basen.
Også Russland har en flybase i landet. I tillegg grenser landet til Kina.
De siste TV-bildene fra Kirgisistan onsdag kveld viser voldsomme scener fra hovedstaden Bisjkek. Demonstrantene har blant annet fått tak i pansrede politikjøretøyer og våpen, som de bruker til å skyte mot regjeringsbygningen som kalles Det hvite hus. Fra Det hvite hus skyter grupper av politimenn eller soldater mot demonstrantene.
Opprør også i 2005
Det er ikke første gang kirgiserne tar til gatene. I 2005 lyktes demonstranter i å styrte daværende president Askar Akajev, som hadde styrt Kirgisistan helt siden uavhengigheten fra Sovjetunionen i 1991. Deretter kom nåværende president Kurmanbek Bakijev til makten. Han har gradvis strammet grepet om makten.
FOTO: VYACHESLAV OSELEDKO
- Hva er likhetene mellom det som skjer i dag og det som skjedde i 2005?
- Det virker som bildet er akkurat det samme. Demonstrasjonene startet i regionene, der demonstrantene tok over lokaladministrasjonen, TV, militskontorer, banker og liknende, før de beveget seg mot Bisjkek. Men det er en forskjell. I dag ser vi at det ble skutt med skarpt fra regjeringsbygningen, det så vi ikke i 2005.
Elmira Toktogulova tror demonstrantene kan lykkes i å styrte president Bakijev. Hun mener situasjonen likner en revolusjon og at presidenten ikke har kontroll. Likevel er hun ikke spesielt optimistisk i forhold til fremtiden.
- For meg er det ikke noen stor forskjell på de nåværende lederne og opposisjonen, de er av samme ulla. Lykkes de tror jeg vi får se den samme situasjonen med demonstrasjoner og folkemøter om fire-fem år.
Toktogulova ser allerede ut til å ha fått rett i at demonstrantene ville lykkes, ettersom meldinger fra Bisjkek tyder på at Kurmanbek Bakijevs regime har falt.
Les også
Siste fra seksjon
-
Nord-Malis erklærte selvstendighet blir avvist
Avtalen mellom tuareg-opprørere og gruppen Ansar Dine om opprettelsen av en islamsk stat i Nord-Mali blir avvist av overgangsregjeringen.
28 mai 2012 08:13
Relaterte bilder
Situasjonen i Kirgisistans hovedstad Bisjkek er kaotisk. Kilder i landet sier at presidenten har flyktet fra landet. FOTO: REUTERS FOTO: STR
Demonstrantene i Kirgisistan krever blant annet at president Kurmanbek Bakijev må gå av. FOTO: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AP PHOTO FOTO: Alexander Zemlianichenko
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen
- Beryl whips northwest Florida and southern Georgia
- Defectors describe horror, heartbreak in North Korea's labor camps
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- Swiss man reintroduces his cousin: Anne Frank


