Mest delt
Døde menns teorier
Kjørte bil flere kilometer i skiløypen - satte seg fast
Betalte 350 mill. i svart lønn
Ny norsk rekord i Wordfeud
-
Iran har utsatt steiningen av tobarnsmoren. FOTO: SCANPIX
- Iran lar seg påvirke
Utsettelsen av steiningen av den iranske tobarnsmoren viser at det iranske regimet lar seg påvirke av press utenfra, mener norsk menneskerettighetsaktivist.
AV: hanne taalesen
Norsk-iranske Mahmood Amiry-Moghaddam, er lege og forsker ved Universitetet i Oslo. Han tror ikke på iranske myndigheters påstand om at de ikke lar seg påvirke av internasjonalt press, ifølge NTB.
Søndag ble det kjent at steiningen av utroskapsdømte Sakineh Ashtiani er blitt utsatt på ubestemt tid.
Landet hevder likevel at kvinnen også er dømt for drap.
- Dommen er endelig. Men er blitt stanset av humanitære årsaker, sier Malekajdar Sharifi, lederen for domstolene i den iranske provinsen Øst-Aserbajdsjan.
Tobarnsmoren ble arrestert i 2005 skal ha gjort seg skyldig i utroskap, noe hun er dødsdømt for.
Reaksjoner
Flere vestlige land har reagert sterkt mot dommen, og i Norge ble Irans ambassadør kalt inn til et møte med statssekretær Espen Barth Eide i Utenriksdepartementet. Eksiliranere demonstrerte også foran Stortinget for å vise avsky mot dagens iranske regime og metodene for straff som landet bruker.
Moghaddam sier til NTB at han tror det internasjonale presset har gjort at Iran nå utsetter dødsstraffen.
- Siden vi vet at regimet i Iran ikke bryr seg så veldig mye om hva dets eget folk mener, har det internasjonale presset vært avgjørende, sier Moghaddam.
Han håper utsettelsen er et positivt skritt i riktig retning, og at det internasjonale samfunnet fortsetter å holde trykket helt til dommen eventuelt blir opphevet.
Vil ha FN-allianse
- Hvis hun henges i stedet for å steines, er ikke det godt nok. Det er derfor viktig at vi ikke gir oss, selv om vi har en tendens til å gjøre akkurat det hver gang vi ser at regimet tar et skritt tilbake, sier Moghaddam.
Han etterlyser nå en politisk allianse i regi av FN som kan få slutt på steining og henrettelser av mindreårige.
Iran fastholder at reaksjonene fra vesten ikke er årsaken til at steiningen er utsatt.
- Når lederen for rettsmyndighetene mener det er riktig, vil dommen bli fullbyrdet, uavhengig av propagandaen i vestlige medier, framholder Sharifi.
Iranske myndigheter nekter å gå ut med detaljer om lovbruddene Ashtiani skal ha begått, og begrunner det med humanitær årsaker.
Den iranske ambassaden i London uttalte for noen dager siden at 43-åringen ikke kommer til å bli steinet til døde, og at denne formen for straff sjelden blir brukt i Iran.
Les også
Siste fra seksjon
-
Nynazister marsjerte i Dresden
Rundt 800 nynazister markerte mandag årsdagen for bombardementet av Dresden under andre verdenskrig. Men det var over 13.000 motdemonstranter som satte sitt preg på byen.
13 februar 2012 21:55
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Pakistan v England – first ODI as it happened | Rob Smyth
- Grammy awards 2012 – as it happened
- Ivory Coast v Zambia - as it happened | Jacob Steinberg
- Charlie Brooker: The true value of money – or why you can't fart a crashing plane back into the sky
- Luis Suárez misled us over Patrice Evra handshake, say angry Liverpool
