Mest delt
Døde menns teorier
Kjørte bil flere kilometer i skiløypen - satte seg fast
Betalte 350 mill. i svart lønn
Ny norsk rekord i Wordfeud
-
En amerikansk senator mener Bradley Manning, som er tiltalt for å ha lekket informasjon til Wikileaks, er skyldig i landsforræderi.FOTO: FOTO:AP
Mener Manning bør få dødsstraff
Den amerikanske kongressrepresentanten Mike Rogers mener soldaten Bradley Manning, som er tiltalt for å ha lekket sensitiv informasjon til Wikileaks, må dømmes til døden.
Les også:
I april offentliggjorde Wikileaks en video som viser et amerikansk helikopter fyre løs på sivile i Iraks hovedstad Bagdad. To av personene i videoen ser ut til å bære våpen, men opptrer ikke aggressivt og skyter ikke på helikopteret.
Likevel angriper helikopteret og minst ti mennesker blir drept, blant dem to ansatte i nyhetsbyrået Reuters.
Se også: - Video viser amerikansk luftangrep
- Landsforræderi
Bradley E.Manning ble i juli tiltalt for både å ha lastet ned hemmeligstemplet informasjon på sin egen datamaskin samt for å ha overlevert denne informasjonen (blant annet videoen) til andre.
Den republikanske kongressrepresentanten Mike Rogers mener imidlertid siktelsen bør utvides til å inkludere landsforræderi, en forbrytelse som kan straffes med døden.
- Jeg mener uten tvil at dødsstraff bør vurderes her, sier han ifølge Livingstondaily.com.
Rogers mener Mannings handlinger satte livene til titusenvis av amerikansk militærpersonell og allierte i fare.
- Dersom det ikke er landsforræderi, så vet jeg ikke hva som er, sier han.
Beskyldt for flere lekkasjer
Den 22 år gamle amerikanske soldaten og etteretningsanalytikeren er også nevnt som Wikileaks kilde etter at nettstedet i slutten av juli lekket over 90.000 hemmelige militærdokumenter.
Publiseringen har skapt kraftige reaksjoner i mange land, også i Norge.
I forrige uke benektet imidlertid Wikileaks at Bradley Manning står bak lekkasjen, som fortsatt blir etterforsket av amerikanske myndigheter.
Les også
Siste fra seksjon
-
Nynazister marsjerte i Dresden
Rundt 800 nynazister markerte mandag årsdagen for bombardementet av Dresden under andre verdenskrig. Men det var over 13.000 motdemonstranter som satte sitt preg på byen.
13 februar 2012 21:55
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Pakistan v England – first ODI as it happened | Rob Smyth
- Grammy awards 2012 – as it happened
- Ivory Coast v Zambia - as it happened | Jacob Steinberg
- Charlie Brooker: The true value of money – or why you can't fart a crashing plane back into the sky
- Luis Suárez misled us over Patrice Evra handshake, say angry Liverpool
